- 37 - meesters van Amsterdam de eigenlijke Voorkoekoek, groot 5 morgen 50 roe aan Catharina van Gonbau, weduwe van Maximiliaan Laignier. Tot de landen behoorde toen een „boomgaard en bepoting ende beplantinge". Bij dezen aankoop volgde de weduwe Laignier de aspiraties van haar overleden eega naar grondbezit in deze streek, want deze kocht op 17 December 1618 van den Haarlemschen schout Nicolaas Suycker en Mr. Floris Claes van den Dyck twee stukken land, samen groot 4 morgen 112 roe, ge legen tusschen de Vaart, de gronden van Jhr. Hendrik van Berckenrode (ten N.) en de Jan Otsenlaan. Maar hij wenschte de koopsom van f 5850.— niet te voldoen voor Vrouwe Ligtmis 1619 (2 Febr.). Dit blijkt uit een doorgeknipte, d.w.z. gequiteerde schuldbekentenis in het archief van Ipenrode. Bovendien bezat My. I ax Laignier ook de Achterkoekoek groot 5 morgen 150 roe. Met de Laigniers en de later als eigenaars van Ipenrode geboekte Ormea's, welke met hen verwant waren, komt een genre Haarlemmers naar voren, waarvan tot heden weinig is vastgelegd, namelijk de houders van de Bank van Leening of de „Tafelhouders zooals men ze noemde. De uitoefenaars van dit winstgevende bedrijf waren doorgaans vreemdelingen en kwamen of reeds rijk in het land öf ze wisten hier dank zij allerlei voordeelige geldtransacties schatten te ver zamelen; maar weinig in aanzien bij hun medeburgers en van verschillende ambten uitgesloten, vormden zij in de 17de eeuw eigenlijk een kaste op zichzelf. De Laigniers kwamen, evenals de Utrechtsche tafelhouders de Milano, die zich beschouwden als afstammelingen van de Visconti en daarom den toenaam Visconti aannamen, at* j stac^ Ri.issel naar het opbloeiende 17de eeuwsche JNoord-Nederland. De Milano's waren weer door huwelijk verbonden met het geslacht der Kriexen, (in de 18de eeuw verdeftigd tot Crieux), lommerdhouders in Sneek, waar ook de Milano s zelf aanvankelijk tafelhouders waren. Maximi liaan Laignier was in 1562 in Rijssel geboren en in Haarlem begonnen als bediende aan den Lommerd, gevestigd in de Kleine Houtstraat West-zijde (Nr. 70). Eerst in 1662 werd deze Bank van Leening door de stad overgenomen. Laignier huwde in 1594 in Amsterdam Catharina Gonbau, de dochter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 71