- 38 - van een Tafelhouder aldaar, die uit Antwerpen afkomstig was en eindigde als Tafelhouder van Haarlem. Zijn zoon Johan volgde hem als zoodanig op. Deze Johan Laignier had als medecontractant voor die Tafel zijn schoonzoon Cor- nelis Ormea. De Ormea's waren van geboorte echte Lombarden en noemden zich naar hun geboorteplaats in het gelijknamige markgraafschap Ormea in Piëmont. Scipio Ormea de oude was nog in Italië geboren. Hij was aanvankelijk bediende bij Laignier, werd tafelhouder in Steenwijk en verkreeg daarna in 1609 de Tafel van Leening in Den Briel. Twee van zijn zonen wisten zich reeds regeeringsposten te verwerven: zijn zoon Bernardyn werd zelfs burgemeester in Den Briel en Abraham, advocaat, kwam in Utrecht tot aanzien als raadsheer. De zoon Cornelis trad in zijn vaders voetsporen. Door zijn huwelijk met Janette Laignier, in 1634 gesloten, werd hij als schoonzoon medecontractant in de Tafel te Haarlem. Wel laat hij zijn eenig kind Rechten stud eer en en in 1661 legde deze Scipio als advocaat den eed af voor het Hof van Holland. Cornelis Ormea kocht in 1652 Ipenrode en had in deze toen gebruikelijke vastlegging van rijkdom al een voorganger in een van zijn voorvaderen. De oudste Ormea in Nederland, Pedro, tafelhouder van Den Briel (vader van Scipio den Oude), gehuwd met Anna de Milan Visconti, kocht zich in 1593 het slot Batenstein bij Harmeien. De geschiedenis van de laatste Tafelhouders van Haarlem volgt hierna, maar keeren wij thans tot de Voorkoekoek terug. Catharina Gonbau, weduwe Max Laignier, verkocht op 4 April 1641 zoowel de Voor- als de Achterkoekoek aan Cornelis Frans van der Wiele, beide tezamen voorf 18000.- Bij de Achterkoekoek wordt „een huysinge" vermeld, waar schijnlijk het nog bestaande oude gebouw de Koekoek, (zie mijn „Geschiedenis van Aerdenhout"), bij de Voorkoekoek is slechts sprake van een hofstede. Met Van der Wiele kwam de Voorkoekoek weer in Katho lieke handen. Cornelis Frans was een vermogend brouwer, eigenaar van de binnen Haarlem gelegen brouwerij „Het For- tuyn", de eenige brouwerij aan de Raamgracht. Van der Wiele is het geweest, die de Voorkoekoek uit breidde tot den Heerenweg en hem dankt Ipenrode zoo de nog

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 72