- 39 bestaande oprijlaan. Hij kocht namelijk op i September 1644 van Floris van Alckemade, dan heer van Berckenrode, drie perceelen weiland, tezamen groot 6 morgen 517 roe met als oostgrens „De groote Heemsteder Heerenweg"; ten Westen grensden de landen aan de Vaart en ten Noorden en Zuiden aan eigendommen van den kooper zelf. De prijs wordt in de transportakte voor Schout en Schepenen niet vermeld, daar het een ruil van gronden betrof, of zooals het daar heet „een mangelinge tegen seecker ander perceel". De Heeren van den Gerechte taxeerden de waarde echter op 600.- per morgen en eischten daarnaar den verschuldigden 40sten penning van den kooper. Op 26 April 1643 rondde Cornelis F. van der Wiele zijn bezit verder af door aankoop van 1 morgen 400 roe van Jhr. Johan VAN Beeckesteyn. Waarschijnlijk betreft dit het per ceel dat op blz. 5 is vermeld bij de belendingen als eigendom van Johanna van Beeckesteyn. Al de hier genoemde landerijen lagen in de ban van Heem stede, doch in November 1644 kocht Corn. F. van der Wylen (zooals hij zelf de papieren koopakte teekende) van Maria Silling twaalf morgen gronds, deels in Heemstede en deels in Tetterode (Overveen) gelegen, voor het koopje van ƒ8000.-, te voldoen in drie termijnen. Waarschijnlijk waren het de deels minderwaardige zandgronden, die ten Westen van de latere Leidsche Vaart bij de Achterkoekoek werden gevoegd. In 1647 komen we voor het eerst in de archiefstukken onder de verschillende grondeigenaars een Amsterdammer tegen, namelijk Hendrick (Jacobsz) Bicker, dan oud-schepen van Amsterdam genoemd. Hij was gehuwd met Eva Geelvinck, wier familienaam we later in Ipenrode's archief zullen terug vinden. Op 27 Febr. 1647 verkochten Janneken Aelberts, gewezen huisvrouw van Gysbertsz van Hoochwyde, en haar kinderen aan Bicker een stuk grond, groot 3 morgen 325 roe, gelegen aan de Vaart ten Noorden van Van der Wiele's bezit. De prijs bedroeg 5666.—. Uit het feit dat deze transportakte in Ipenrode's archief berust is op te maken, dat het perceel later van dit landgoed deel uitmaakte. Corn. F. van der Wiele stierf vóór 10 Jan. 1652, want op dien datum zijn zijn Aerdenhoutsche bezittingen verdeeld tusschen zijn kinderen als zijn erfgenamen. Zijn dochter

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 73