Cornelia, gehuwd met Frans Schade van Westrum erfde blijkbaar de Achterkoekoek (Zie mijn „Geschiedenis van Aerdenhout"), terwijl de Voorkoekoek als eigendom toeviel aan de beide zoons, namelijk den medicus Doctor Frans van der Wiele en den pastoor Pieter van der Wiele. (Diens portret, als stichter van het Haarlemsche hofje „Het Lam", staat in het Jaarboek van Haerlem 1937, blz. 100). In het archief van Ipenrode ontbreekt de akte waarbij de broeders samen de Voorkoekoek verkoopen, maar Van Damme geeft deze weer in zijn „De buitenplaatsen van Heemstede" op blz. 76, namelijk als volgt: „Franciscus van der Wiele, doctor in de medicijne, en Pieter van der Wiele, wonende te Haarlem, transporteeren aan Cornelis Ormea, mede wonende te Haarlem de Voor koekoek met 17V2 morgen weiland voor 18000.-". Van der Wiele had dus het landgoed met meer dan 12 morgen ver groot en de waarde is nu even groot als in 1641 die der beide Koekoeken samen. Zooals reeds vermeld was deze Cornells Ormea, jongeman uit Den Briel, op 29 Aug. 1634 in de Herv. Kerk te Haarlem getrouwd met Janette Leynier (d.i. een gevarieerde spelling van Laignier), jonge dochter uit Haarlem. Zij was een dochter van Maximiliaan en wellicht heeft zij haar man tot den aankoop aangespoord, zich de zomers op de Voorkoekoek wel herinnerende. Blijkbaar hebben de Van der Wiele's nog niet al hun land aan de Vaart aan Ormea verkocht, want op de kaart van de Leidschevaart en de daar omheen gelegen perceelenuit 1657, (welke in 1823 door Hendrik van Zutphen fraai nageteekend aanwezig is op het gemeente-archief) liggen ten Zuiden van die juist gegraven vaart drie perceelen van Cornelis Ormea en daarnaast nog drie van Dr. Frans van der Wiele. Ten Noorden daarvan volgt het perceel van Hendrik Bicker, daarnaast twee van het Weeshuis en nog meer Noordelijk de gronden van Berckenrode. Een volgende akte in het archief van Ipenrode van 21 Juni 1659 behelst den verkoop aan Cornelis Ormea van een per- ceel, groot 4 morgen 400 roe voor f 6000.— door de erven van Alckemade, de bezitters van Berckenrode. Aan Cornelis Ormea's eenig kind Scipio Ormea, die in 1661 den eed aflegde als advocaat, schrijft J. A. G. van der - 40 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 74