Steur in „Oude gebouwen in Haarlem" ten onrechte den tegen- woordigen vorm van de Hoofdwacht toe, die hij omstreeks 1650 dateert. Maar toen deze Scipio in 1668 op 23 October trouwde, woonde hij op de Oude Gracht. Zijn echtgenoote werd Clara Johanna Criex, uit een Utrechtsch geslacht van Tafelhouders. Blijkbaar waren Scipio's ouders al spoedig weinig sympathiek gestemd jegens die schoondochter en haar familie, want in het archief bevindt zich het extract uit het tes tament van Cornelis en Jannette, op 23 Febr. 1670 ge passeerd voor den Haarlemschen notaris Massa, waarin zij alle maatregelen nemen dat ooit „hun zoon of desselfs kinderen niet en sal of te sullen mogen disponeeren ten voordeele en profyte van de voorsz. Juffrouw (Clara) Johanna Kriegx ofte die van haren bloede". Toen dan ook Clara in 1688, hertrouwd in 1680 met Pieter van der Does, later procureur-generaal van den Raad van Brabant, de Voorkoekoek wilde verkoopen ten bate van Scipio's drie onmondige kinderen, was een speciale „approu- veering" noodig van de Haarlemsche Weeskamer. Bij dezen verkoop op 8 Maart 1688 werd eigenaar van de Voorkoekoek, toen 22V2 morgen groot, Hendrik Huntum (ook Hontum gespeld) uit een Amsterdamsch koopmansgeslacht. In de akte worden afzonderlijk vermeld „een heerschapshuis, een boerewoning en de Laen". Blijkbaar hadden dus de Ormea's een steenen heerenhuis op het goed doen bouwen. Mogelijk is het oude huisje bij de nieuwe tuinmanswoning een aanwijzing voor de veronder stelling, dat dit huis recht tegenover de ingangslaan gelegen was en de lage bouw achter tegen de 18de eeuwsche stallen is opge trokken uit dezelfde mooie roode Leidsche baksteen als die 17de eeuwsche boerenwoning. Mogelijk bestaat er dus verband tus- schen dezen aanbouw en het oude verdwenen heerschapshuis. Overoude taxisboomen bij die oude verlaten woning zijn wellicht de uitgegroeide resten van een oude taxishaag, waar schijnlijk uit den tijd der Ormea's. Op dit gedeelte van het landgoed staan ook de oudste boomen. De laan, waarvoor VanderWiele den grond verwierf, ligt deels nog, evenals de Heerenweg,^ op zandgrond, maar halverwege verraden de wilgen terzijden en ook de modder, als de hal in den grond zit, dat daar het veen begint, waarop ook het overige deel van het landgoed is aangelegd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 75