- 47 - Van Douairière I. Deutz van Lennep, geb. Teding van Berkhout mocht ik de volgende mededeelingen over de latere bewoners ontvangen. Na Mevrouw Calkoen woonde op Ipenrode haar dochter Baronesse van Boetzelaar, die het weer naliet aan haar dochter Gravin van Bylandt. Van haar kocht het Jhr. H. van Wigkevoort Crommelin van Berken rode, die het aan verschillende families verhuurde, o.a. voor korten tijd aan de familie Holst, waarna het tijdelijk leeg stond. In 1890 werd kooper Jhr. Deutz van Lennep, die er met zijn hierboven genoemde gade tot 1906 woonde. In dit jaar betrokken zij het tegenover liggende landgoed Meeren- berg en verkochten Ipenrode aan Mr. Joh. Enschedé, die tot dan woonde in het door hem verbouwde familiehuis hoek Klokhuisplein en Damstraat. Niet lang heeft Mr. Joh. En schedé mogen genieten van het mooie buiten; met veel liefde en energie wijdde hij zich echter in die weinige jaren aan de restauratie en verfraaiing van het in staat van verval verkeerende Ipenrode. Zoo werd onder leiding van architect Wolbers aan de Noordzijde in pseudo-klassieken stijl een statige en ruime nieuwe hoofdingang gebouwd en werd in 1908 de nieuwe tuinmanswoning in gebruik genomen. Na het overlijden van Mr. Joh. Enschedé in 1911 bleef zijn weduwe Mevr. H. F. Enschedé-Krantz Ipenrode bewonen. Na haar dood in 1921 ging Ipenrode in eigendom over aan haar oudsten zoon Mr. Joh. Enschedé en na diens overlijden in 1938 aan zijn jongeren broeder B. F. Enschedé. Mr. Joh. Enschedé J-, en later zijn broeder B. F. Enschedé werkten periodiek voort aan de restauratie van het huis en andere perceelen. De raad, de hand en de goede smaak van den architect A. A. Kok, die nu wel reeds een 20-tal jaren zijn zorgen aan dit oude goed wijdt, zijn wel te herkennen in de veranderingen en verfraaiingen der laatste decennia. J. M. Sterck-Proot J

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 83