dichter en latere stadsschrijver Pieter Langendijk (1683- 1756) een vers.1) In 1801 verplaatste men het beeld naar de Groote Markt tegenover het huis waar Coster destijds woonde. Toen van Royen in 1856, in opdracht van de stede lijke regeering, het groote, thans op de Groote Markt ge plaatste, beeld van Laurens Jansz. Coster vervaardigde, ver huisde het door van Heerstal gebeeldhouwde beeld weer naar den tuin van het Prinsenhof waar het, tot den dag van heden, verborgen onder het loof der boomen, voor het in Griekschen stijl gebouwde tempeltje geplaatst is. Een andere belangrijke opdracht, hem gegeven door den bouwmeester J. Klein, was het versieren van den gevel van het in 1730 gebouwde Hofje van Staats, aan den Jansweg te Haarlem. Ysbrand Staats, 'gaarenreeder, woonende tot Haarlem in de Damstraat in den Witten Leeuw', bepaalde bij testament dat na zijn overlijden (11 November 1729) een Hofje voor oude vrouwen gesticht zou worden en zulks op hem toebehoorende gronden, gelegen ten noorden van zijn garenbleekerij. Boven de beide zij-ingangen vinden wij twee fraaie gevelsteenen geplaatst van de hand van Gerrit van Heerstal. die het gebouw tot sieraad strekken. Op den linker gevelsteen zien wij het portret en medaillon van den stichter, met eenig allegorisch beeldwerk; de steen boven den rechter ingang vertoont ons eenige oude vrouwtjes die, op krukken steunend, de giften van hunnen weldoener uit de handen der liefde ontvangen. Doch keeren wij terug naar het woonhuis van onzen beeld houwer. Van Heerstal, die alom bekend werd en vele op drachten kreeg uit te voeren, begon zijn woning te versieren. Hij plaatste in den gevel een kunstig gehouwen gevelsteen (zie afb.), verbeeldende een allegorische voorstelling der fraaie kunsten, inzonderheid de beeldhouwkunst, terwijl hij de gevellijst van zijn huis met kinderkopjes versierde.2) Volgens bij diverse schrijvers gevonden aanteekeningen, (1) Pieter Langendijk. Verzamelde Gedichten, Ille deel, blz. 9. (2) C. J. Gonnet, 'oude adreskaarten' uit' De Oude Tijd', Jrg. 1873, blz. 127. Ibidem 'De Poorten van Haarlem'. Uitg. Vereen. 'Haerlem', Haarlem 19I3-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 90