- 55 - Justina Ramp, erfde van haar vader, die op den 27en Mei 1573 tijdens het beleg wegens Spaansch gezinde verdenkingen 'met de beenen omhoogh opgehangen ende wreedaerdiglijck vermoord' was, het heerlijk recht van de 'zwaandrift in de Liede en het Sparen'. Zij verkocht dit heerlijk recht op den 2en Juli 1608 aan de stad Haarlem voor de som van f 900,-. Het stedelijk bestuur stelde een pluimgraaf aan die belast was met het toezicht over de zwanen en er zorg voor moest dragen, dat deze des nachts en vooral ook gedurende den winter, werden geborgen in een hok 'aan de oostzijde van de Groote Houtpoort'. Op het einde der 18e eeuw was dit hok, zooals gemeld, onder den koepel van David Hoeufft. Tot omstreeks 1850 werden de zwanen aldaar geborgen, die toen, tegelijk met den koepel, werden opgeruimd. Jhr David Hoeufft heeft zeer belangrijke verbouwingen tot stand gebracht. De voormalige beeldhouwerij vervormde hij tot een fraaie buitenplaats 'Dubbeld Genoegen' geheeten, die om de prachtig aangelegde tuinen een lust voor het oog was. Op den 3oen Januari 1832 verkocht hij zijn buiten verblijf aan Pieter Arend Ziegeler, ritmeester bij de afdee- ling Kurassiers no. 1, Ridder van de militaire Willemsorde, gekantonneerd te Grave. Deze liet het oude huis grootendeels afbreken. De Kakstoelpoort verdween en een rechte gevel aan het, inmiddels tot straat getransformeerde Plein, werd opge trokken, waarbij hij den kolossalen gevelsteen die Gerrit van Heerstal destijds vervaardigde, weer in den nieuwen gevel liet plaatsen. De kindergroepjes welke boven op de gevellijst stonden, zijn er toen echter afgenomen. Het huis, nog steeds 'Dubbel (d) Genoegen' geheeten, kwam in handen van Geertruida Walraven, weduwe van J. A. van Rijn,1) die het op haar beurt den i4en Mei 1875 verkoopt aan Francois Bohn. Deze te Haarlem den 2en Februari 1849 geboren boekdrukker en uitgever, zoon van den bekenden Pieter Francois Bohn, volgde zijn vader op in de door diens grootvader gestichte firma Bohn, door P. F. Bohn voortgezet onder den naam van de erven F. Bohn. Francois Bohn liet het voorste gedeelte in 1876 afbreken en den rechten gevel plaatsen die het huis thans nog siert. De groote (1) F. Allan, Geschiedenis en beschrijving van Haarlem. Haarlem 1874-1883, 2de deel, blz. 163.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 95