DE TEEKENAAR JURRIAAN ANDRIESSEN IN DE OMSTREKEN VAN HAARLEM Jurriaan Andriessen behoort tot die 18de eeuwsche kunste naars, die meer als teekenaar dan als schilder uitmunten, zooals dat meestal het geval is met kunstenaars van zijn genre1) Immers hij was behangselschilder. Met Isaak Schmidt richtte hij een behangselfabriek op, waarvan de voortbrengselen zeer gezocht waren, zelfs in het buitenland2). Deze geschilderde behangsels stelden doorgaans arcadische landschappen of alle gorische tafereelen voor en werden goed betaald, totdat ze langzamerhand tengevolge van de afnemende welvaart ver drongen werden door de goedkoopere gedrukte. Verder heeft Andriessen, te zamen met H. Numan, tooneeldecors geschil derd voor den Amsterdamschen schouwburg (1774). Hij was ook een gezocht leermeester en had vele leerlingen van naam, onder wie D. Dupré, J. Grandjean, G. J. Michaelis, W. J. van Troostwijk, zijn jongeren broeder Anthony en zijn zoon Christiaan Andriessen. Thans kennen wij Jurriaan An driessen echter vooral als teekenaar, want van zijn behangsel schilderijen is weinig over, doch in vele collecties zijn fraaie teekeningen van hem bewaard gebleven, meestal voorstudies voor zijn schilderingen. Te Haarlem bezit het Teyler Museum eenige mooie exemplaren; verder zijn er aldaar ook te vinden in den Provincialen atlas van het Rijksarchief en in den his- torisch-topografischen atlas van het Gemeente-archief. Jurriaan Andriessen is te Amsterdam geboren op 12 Juni 1742, was aldaar achtereenvolgens leerling van de schilders A. Elliger en J. M. Quinkhart en werd in 1760 lid van de Amsterdamsche Teeken-Academie. Hij had aanvankelijk een goed bestaan in zijn behangselfabriek, was lid van vele kunst zinnige genootschappen en trad sedert 1794 als bestuurslid (1) J. Knoef. Tusschen rococo en romantiek. Een bundel kunsthisto rische opstellen. 's-Gravenhage 1943, blz. 7. (2) J. Immerzeel. De levens en werken der Hollandsche en Vlaamsche kunstschilders. Amsterdam, 1842. Knoef wijst er op, dat de middenzaal van het Huis te Manpad door J. Andriessen met arcadische landschappen is beschilderd volgens opdracht van den bewoner, David van Lennep (blz. 5).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 97