- 58 - van genoemde Teeken-Academie op. Van de Kunst- en Wetenschap bevorderende Maatschappij onder de zinspreuk V.W. werd hij buitengewoon honorair lid en door haar is hij, in het bijzijn van vele leden, op 5 Augustus 1819 plechtig ten grave gedragen in de Luthersche kerk. In 1903 werd bij R. W. P. de Vries te Amsterdan zijn nalatenschap op kunstgebied verkocht. De catalogus droeg den titel: 'Amsterdam in het begin der 19e eeuw in 740 teekeningen door de schilders familie Andriessen. Een beeld van de zeden en gewoonten en het Amsterdamsche leven in dat tijdvak'. De meeste daarin genoemde teekeningen waren van Jurriaan Andriessen zelf en vervaardigd tusschen 1780 en 1810. Zij vormen a.h.w. een soort geteekend dagboek, waarin hij tal van gebeurtenissen, zoowel uit het openbare als particuliere leven vastlegde. Daar naast vinden wij er tal van kijkjes in oud-Amsterdam en Amsterdamsche tafereeltjes en typen. Jurriaan Andriessen was een echte Amsterdammer. Hij heeft daar zijn leven lang gewoond en slechts eenmaal, voor een studiereis door Brabant met zijn collega Schmidt en den teekenaar en plaatsnijder R. Vinkeles, in 1765 de stad voor langeren tijd verlaten. Chr. Kramm1) vermeldt, dat in zijn verzameling zich een portret bevond, dat Andriessen toen van het drietal vrienden vervaardigde en dat door Vinkeles werd gegraveerd. Thieme Becker2) vergist zich, als hij zegt, dat dat portret is opgenomen in het Studiewerk van F. E. Marcus, want dat is een gravure van Marcus naar H. W. Caspari, vervaardigd in 1812, en stelt Andriessen en zijn beide medebestuursleden van de Stads Teeken-Academie, J. Buys en I. Schmidt, voor. Dat Jurriaan Andriessen echter ook zin in het buitenleven had, bewijzen de vele mooie teekeningen in den stedelijken atlas van Haarlem uit de omstreken van die stad. Als voor studies voor zijn behangselschilderijen waren bosch- en duin landschappen zijn geliefkoosde onderwerpen en zoo vinden wij daar dan ook verscheidene aquarellen en krijtteekeningen, gemaakt in de omgeving van Hillegom in de jaren 1789 en J794- Andere teekeningen, niet minder fraai, zijn niet geda teerd, maar wellicht ongeveer uit denzelfden tijd. De bekende 1Chr. Kramm. De levens en werken der Hollandsche en Vlaamsche kunstschilders, I. Amsterdam 1857. (2) Thieme und Becker. Künstlerlexicon.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1943 | | pagina 98