zijn activiteit op kerkelijk terrein. In 1939 werd hij Hoofd leider van de Vrijz. Christelijke Jeugdgemeenschap te Haar lem. Wat hij voor de jonge menschen van de J.G. beteekend heeft, heeft Mej. Lida Lürsen op een herdenkingsplechtigheid van 16 December 1944 op ontroerende wijze uitgedrukt: zij memoreerde zijn eenvoud, zijn bereidwilligheid, zijn zin voor waarachtigheid, zijn zakelijkheid. En dan: 'Hij was een bron, die altijd water had: dat kon, omdat hij putte uit de eenige levende bron, uit God. Daarom kon hij geven en weg-schenken wat hij had: het persoonlijke en kostbare, waar hij zag dat het nodig was.' Behalve leider van het jeugdwerk werd Berkel- bach in 1941 op aandringen van Dr W. Banning, toen voor ganger der gemeente, ook nog bestuurslid van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en na de interneering van Ban ning in St. Michelsgestel de voornaamste steun van den nieuwen predikant Ds van Biemen. Het wonder van Berkel- bachs leven was, dat hij, hoe meer hij deed, hoe beter hij alles volvoerde: zijn lessen - waarbij sedert 1941 ook nog zijn colleges kwamen aan de Haagsche school voor Taal- en Let terkunde: voor studeerenden voor de Acte Middelbaar Ge schiedenis! - zijn jeugdwerk, zijn gemeentearbeid, zijn studie: het was alles even zorgvuldig, met evenveel toewijding vol voerd. Het sprak echter vanzelf, dat een zoodanige rustelooze en hartstochtelijke werkzaamheid nam van een zenuwgestel, dat wel stabiel, maar toch niet onuitputtelijk was. In den bezet tingstijd was Berkelbach een kaars, die aan twee kanten brandde. Natuurlijk was hij er de man niet naar om zich buiten het illegale werk te houden. Reeds in den zomer van 1941 kwam hij in aanraking met leden van een sabotage groep 'De Geuzen', die hij huisvestte en voorthielp. Later werkte hij samen met den 'Raad van Verzet'. Sedert den zomer van 1942 geregelde Jodenhulp, clandestiene distributie van levensmiddelenpapieren, vervalschte identiteitsbewijzen enz. Medewerking aan de ondergrondsche pers: 'De Toe komst' en 'Vrij Nederland'. Bizonder actief was Berkelbach als medewerker aan het 'Lerarenverzet', een ondergrondsche organisatie om eventueele aanslagen van de Nazi's op het Middelbaar Onderwijs op te vangen. Bepaalde resultaten heeft deze organisatie niet bereikt, maar dat neemt niet weg dat er veel voor te doen was: voortdurend onderhouden van - 42 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 68