MAURITS DE BRAAL 15 Februari 1870 - 27 Januari 1946 Maurits de Braal werd op 15 Februari 1870 geboren te Alblasserdam. Na zijn schooljaren was hij aanvankelijk werk zaam te Slikkerveer, totdat hij van baas Koutstaal van de Werf Conrad te Haarlem een briefje ontving, of hij daar als scheepmaker wilde komen. Aan deze uitnoodiging werd vol daan en van 22 October 1889 tot 31 Mei 1930, den datum zijner pensionneering, is de Braal aan deze onderneming verbonden geweest, en wel gedurende de laatste 25 jaar als baas van de afdeeling Scheepsbouw. Reeds in zijn jongelingsjaren voelde hij zich tot het orga nisatie-leven aangetrokken; zoo meldt hij zich den eersten Zondag dien hij in Haarlem, zijn nieuwe woonplaats, door brengt, aan als lid der Gereformeerde Jongelingsvereeniging 'Timotheus'. Ook voor hem zou, als voor zoo velen van zijn richting, de jongelingsvereeniging een deugdelijke oefenplaats blijken voor sociale en politieke scholing. Op zijn 23e jaar wordt hij lid van het Nederlandsche Werk liedenverbond 'Patrimonium', waarmede de eerste bescheiden stap is gezet op het sociale terrein, die weldra door meerdere stappen gevolgd wordt. En zoo zien we hem in het voor hem zoo belangrijke jaar 1900, op 30-jarigen leeftijd, in de plaat selijke organisatie van dit Verbond, reeds een beteekenisvolle plaats innemen. Voorts is hij dan o.m. Voorzitter der af deeling Haarlem van den Nederlandschen Metaalbewerkers- bond, en bestuurslid van de coöperatieve bouwvereeniging 'Door eendracht saamgebracht'. Inmiddels is hij ook politiek georganiseerd en het is in dat jaar 1900, dat de Braal door de Anti-Revolutionnaire Partij in een tusschentijdsche vacature candidaat gesteld wordt voor den Gemeenteraad en wel onmiddellijk met succes. In de zitting van 1 Augustus 1900 wordt hij als raadslid geïn stalleerd, en onafgebroken is hij raadslid gebleven tot 1939, in welk jaar hij, die toen bijna 70 jaar was, zich niet meer be schikbaar stelde. Uit dezen bijzonderen staat van publieken dienst - bij zonder allereerst door zijn tijdsduur - blijkt, hoezeer de Braal het vertrouwen genoot.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 16