- 8 - den heer J. C. Peereboom, bij gelegenheid van de Braal's 25-jarig jubileum als Raadslid, ontleen ik de navolgende, de Braal in dit opzicht typeerende uitlating 'Ook moet ik erkennen, dat ik bij den bouw van het nieuwe station tegen de bijdrage van de gemeente voor de viaducten gestemd heb. Dat zeg ik niet tot mijn eer, want ik beken eerlijk, dat ik daar ongelijk in gehad heb.' Zijn diepgeworteld rechtsgevoel maakte de Braal streng kritisch tegenover zich zelf en objectief in zijn beoordeeling, ja ridderlijk tegenover zijn medeleden, ook tegenover zijn meest principieele tegenstanders. Die objectiviteit en die ridderlijkheid weerhielden hem niet om, zoo de beginselen, waaruit hij leefde, werden bestre den, met warmte en kracht daarvoor te getuigen en, zoo die bestrijding de perken te buiten ging, met scherpte, zij het steeds met behoud van den goeden toon, daartegen op te komen. Had de Braal zoodoende in het hart van den Raad als collectiviteit, - en ik wil wel zeggen in het hart van ieder Raadslid individueel - een bijzonder plaatsje, zijn positie zou uiteraard niet geweest zijn, die ze was, indien hij niet tevens de noodige toewijding en bekwaamheid had gehad. Wie den klapper der notulen naslaat, ontwaart, hoe de Braal, zonder een veelprater te zijn geweest, over tal van onderwerpen het woord gevoerd heeft en het terrein voor menig besluit heeft ontgonnen. Op het terrein der arbeids voorwaarden van het gemeentelijk personeel was hij speciali teit en zijn verdiensten te dien aanzien zijn niet gering. Ook de noodzakelijkheid van deugdelijken arbeiderswoningbouw vond in hem, die na zijn hierboven vermeld bestuurderschap van 'Door Eendracht Saamgebracht'jarenlang Voorzitter van de Woningstichting 'Patrimonium' is geweest, aanstonds en bij voortduur een enthousiast en deskundig pleiter. Daarnevens heeft zijn belangstelling elk onderwerp, dat min of meer een sociale zijde vertoont en steeds is als grondtoon van zijn be toog te onderkennen zijn aangeboren gevoel voor recht, gelijk hij dat als geloovig Christen door practijk en theoretisch on derzoek heeft ontwikkeld, De schets van de Braal ware onvolledig, zoo nog niet gememoreerd werd zijn optreden als Nestor van den Raad. Als zoodanig representeerde hij langen tijd den Raad jaarlijks

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 20