JOHANNES HENDRICUS DE BOIS 13 Mei 1878 - 4 Juni 1946 J. H. de Bois werd op 13 Mei 1878 te Amsterdam geboren op de Kromme Binnenkant in het, naast het tegenwoordige Scheepvaarthuis gelegen pand, waar hij ook zijn jeugd door bracht. Hier vond zijn nooit gedoofde liefde voor Amsterdam, met zijn grachten en schepen en pakhuizen, haar oorsprong. Hij bezocht de lagere school op de Prins Hendrikkade aan het Oosterdok, Zeemanshoop geheeten, en daarna het gym nasium aan de Weteringschans, dat thans den naam van Barlaeus draagt. Zijn gevoel voor letteren en schoone kunsten was hem aan geboren en zijn leermeesters in het Nederlandsch, de latere Professoren G. Kalff en F.A. Stoett, hebben grooten invloed op zijn litteraire en critische ontwikkeling gehad. De alkeer van wiskunde en - meer algemeen - van het 'school-vossen' deden hem, toen hij de hoogste klasse bereikt had, het gymnasium verlaten. De door hem genoten klassieke opleiding zou echter onmiskenbaar haar stempel op zijn verder leven drukken. Terstond na zijn vertrek van het gymnasium, werd hij als aankomend journalist-reporter verbonden aan de Hilver- sumsche Courant, waar hij de onontbeerlijke grondslagen legde voor zijn latere journalistieke werkzaamheid. Via een sollicitatie naar een reeds bezette plaats van aan komend verslaggever bij het Algemeen Handelsblad, trad hij door een toeval op 21 Februari 1898 als jongste assistent in dienst bij den, toen voornaamsten en meest geachten kunst handel van Amsterdam, de firma Van Wisselingh en Go gevestigd op het Spui hoek Handboogstraat. Daar deed hij onder de leiding van den begaafden eigenaar Klaas Groesbeek en diens niet minder kundigen vertegen woordiger P. C. Eilers, de ervaring en de kennis op, die het fundament werden van zijn alzijdig vakmanschap in den kunsthandel. Na eenige jaren in Amsterdam gewerkt te hebben, ging hij in 1901 over naar de firma Van Wisselingh

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 30