de Haarlemsche vrijwillige brandweer, waar hij van 1912 af de toenmalige functie van sergeant bekleedde. In 1915 werd hij benoemd tot Diaken der Ned. Herv. Ge meente, en in deze functie heb ik het genoegen gehad jaren lang met hem te mogen samenwerken, hem steeds meer en meer te leeren kennen en waardeeren en om een indruk te geven, hoe men over den Heer Cramer dacht, kan ik niet beter doen, dan een afschrift te geven van het artikel, dat in het Diaconale maandblad 'Diaconia' verscheen bij zijn 25- jarig jubileum als Diaken. 'Cramer is 25 jaar Diaken' 'Dat wil zeer veel zeggen in onze kerkelijke samenleving in Haarlem. Dat is iets om op velerlei wijze dankbaar voor te zijn. Een diaconaal college in een groote stad is samengesteld uit vele mannen, wier aanleg, dagelijksche arbeid en wier per soonlijke aard zeer verschillend zijn. Vanzelf sprekend dat de figuur van den één markanter is en meer domineert dan de figuur van den ander. Cramer is onder ons zoo'n prominent man. Waarom eigenlijk? Om verschillende redenen. In de eerste plaats om zijn persoon. Hij is realist. Hij ziet de dingen omschreven en omlijnd. De werkelijkheid spreekt tot hem en hij blijft graag bij de reëele dingen. Voor wazig philo- sophische beschouwingen voelt hij niets, hij blijft bij de zaak. In de tweede plaats, door zijn maatschappelijke positie; hij is een doorkneed zakenman. Geen gepraat er omheen, zóó zijn de cijfers en getallen, dat moet en mag het kosten. Hij doorziet snel den zwevenden ondergrond van een voorstel en met een rake opmerking laat hij den voorsteller voelen dat het wel mooi lijkt, maar niet gefundeerd is. Is het wonder, dat zoo'n man jaren lang en telkens weer geplaatst wordt op denvoorzitterstoel? Hij kent het bedrijf van de Diaconie door en door. De financieele toestand staat hem steeds helder voor den geest. Hij weet wat hij met het geld kan doen. Het Dia coniehuis kent hij als geen ander. Hij weet wat er omgaat en wat er te doen is. Hij kent er de moeilijkheden voor de Dia kenen, de directie, personeel en inwonenden. Als jongeren wel eens wat hoogdravend gestemd zijn, Cramer komt met feiten en getallen en met een ervaring, die aantoont dat 't nieuw aangebodene reeds jaren geleden geweest is en mislukt. Ziet hij in iets nieuws echter een werkelijke verbetering dan - 28 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 48