MARIE C. BERDENIS VAN BERLEKOM 27 Maart 1866 - 23 Augustus 1946 Marie Berdenis van Berlekom werd geboren op 27 Maart 1866 te Brielle, waar haar vader Ontvanger der Registratie en Hypotheekbewaarder was. Zij volgde daar het onderwijs aan de 3-jarige Rijks-H.B.S., behaalde het einddiploma en bekwaamde zich in Zwolle, waarheen haar vader overge plaatst was, voornamelijk door zelfstudie, voor de acte M.O. Wiskunde. Na die verkregen te hebben, verwierf zij de acte L.O. en de Hoofdakte. Zij heeft korten tijd les gegeven aan een particuliere school in Den Haag, maar wegens ziekte van haar moeder gaf zij dien werkkring op om te zorgen voor haar vader, die sinds 1892 Hypotheekbewaarder was in Den Bosch. In deze stad begon Mejuffr. van Berlekom haar werkzaam heden op sociaal gebied. Zij was daar het middelpunt van een kleinen Protestantschen kring, die gemakkelijk te overzien was, en die haar ruimschoots gelegenheid bood, haar gaven te ontplooien. Zij verstond de kunst te organiseeren, leiding te geven, iets tot stand te brengen, en dank zij deze eigen schappen, slaagde zij er in, in Den Bosch een Protestantsche Ziekenverpleging en een Protestantsch Ziekenhuis op te richten. In deze jaren, van 1892-1898, was zij lid van het Hoofdbestuur van den Protestantenbond, waar zij als eerste en eenig vrouwelijk lid, de functie vervulde van Penning meesteres, in welke functie zij haar vader opgevcdgd was. Toen deze den pensioengerechtigden leeftijd bereikte, nam hij ontslag uit den dienst en vestigde zich met zijn dochter in 1906 in Haarlem. Hier zette Mejuffrouw van Berlekom het maatschappelijk werk voort, dat zij in Den Bosch was begon nen. Zij gaf les aan de Zondagsschool van den Protestanten bond, zij richtte Vrouwenclubs op van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en bevorderde de stichting van Kin derclubs van de Vereeniging voor Huisvlijt, die dit werk had overgenomen van de uitstervende Toynbeevereeniging aan het Spaarne. Aan deze laatste had zij zich in 1907 verbonden als administratrice. Met medewerking der 'Vereeniging tot bevordering van Onderwijs in Handenarbeid' en van den

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1946 | | pagina 50