- 6g - Gonnet en Allan niet gerept hadden van twee gevelstenen bij de bakker Braakenburg. Hun verzuim, ons omtrent de voorstelling op beide gevelstenen in te lichten, zou opsporing welhaast onmogelijk maken, indien zij niet toevallig van een der stenen het jaartal 1611 hadden genoemd en voorts, dat op een meelzak van een der taferelen, de initialen D. A. B. te zien waren. De gevelsteen van 1611 afgebeeld in het Jaarboek 'Haerlem' van 1941, aanwezig bij de fa. Enschedé, laat geen meelzakken zien. Dat moet dus het andere exemplaar zijn geweest. Nu verkeren we in de gelukkige omstandigheid een foto te bézitten van twee gevelstenen welke eveneens het bakkers bedrijf uitbeelden en voorheen boven elkaar aan de binnen kant van de tuinmuur van het vroegere Koloniaal Museum te Haarlem waren geplaatst. Een van de twee is die van 1611 De andere, op de foto, laat ons een bakker zien, die op de eertijds gebruikelijke - zij het minder frisse - wijze, het deeg in de trog met zijn voeten kneedt. Op de achtergrond twee meelzakken! Ongetwijfeld zijn dit de beide stenen uit de gevel van de bakkerij van Braakenburg uit de Hagestraat. Bij afbraak van het pand zijn ze blijkbaar bijeengebleven en naar voormelde tuinmuur overgebracht en daar tezamen, als voorheen in de gevel, ingemetseld. Rest de vraag, wan neer zij uit die tuinmuur zijn verdwenen en tevens of zich daarin meer gevelstenen bevonden hebben? Mogelijk is er iemand die ook de onderste steen op de foto herkent en aan wijzing kan geven over zijn tegenwoordig verblijf. Het ge laat van de knedende man is geschonden, maar laat ons hopen, dat de steen daarom toch niet vernietigd is. Want die knedende bakker illustreert op typische wijze onze gevelsteenfolklore. Deze steen lijkt mij de oudste van de twee. Ook hier de perspectivische verdeling van de vloer, die in de andere gevel steen van 1611, schijnt nagevolgd. Indien de 17e eeuwse bakker een fraaier embleem heeft laten hakken en toch het oude heeft willen bewaren, valt aan te nemen, dat de breedste steen onderaan was geplaatst en de andere daarboven tussen de ramen, of een verdieping hoger - Gonnet zegt immers dat ze boven elkaar stonden. De foto laat ons niet de initialen D. A. B. zien op een der meelzakken. Mogelijk is daar de bladderende verflaag schuld aan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 109