JAARVERSLAG 1948 Het jaar 1948 was voor ons allen een periode van grote na tionale gebeurtenissen. Het koningschap ging over van Moeder op Dochter, hiermede werd de regering van Koningin Wil- helmina afgesloten, waaronder onze Vereniging ontstond en tot bloei geraakte. Een Grondwet met ingrijpende verande ringen in ons staatsbestel kwam tot stand. Zeer in het klein vindt ge beide gebeurtenissen in onze kring terug: de Commis saris der Koningin in de Provincie Noordholland vonden wij tot onze vreugde bereid het beschermheerschap over Haerlem te aanvaarden. Met de installatie van de Burgemeester van Haarlem tot Ere-voorzitter werd een goede vooroorlogse ge woonte hersteld. In de bereidheid van beide autoriteiten vin den wij een aanmoediging om ons werk voort te zetten. Ook wij wijzigden onze grondwet in de vorm van statuten op het einde van 1947, waarop de koninklijke goedkeuring nog niet werd verleend. Wij hebben evenwel goede hoop, dat bij de voorjaarsschoonmaak ten departemente onze bescheiden van anderhalf jaar stof ontdaan enige aandacht zullen trekken. Op de Algemene Vergadering van 23 Juli werd in aanwezig heid van Voorzitter en Secretaris van de Schoonheidscommissie voor de eerste maal onze legpenning uitgereikt aan de eigenaar van dat perceel, dat in het voorgaande jaar werd gebouwd dan wel hersteld en zodoende tot verfraaiing van de oude stad heeft bijgedragen. Na advies van de Schoonheidscommissie werd besloten deze legpenning met oorkonde voor het jaar 1947 te schenken aan de Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging in het Bisdom Haarlem, afdeling Haarlem, voor de fraaie restauratie van het gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat 23. De voorzitter, de heer A. J. M. Angenent, nam de penning in ontvangst, dankte voor het eervolle geschenk, dat hem en de overige bestuursleden zal aansporen op de inge slagen weg voort te gaan en bood onze Vereniging een foto van het herstelde gebouw aan. Voor het behoud van het oude tolhuis De Haringbuys te Aerdenhout spanden wij alle krachten in en het stemt ons tot vreugde, dat het voortbestaan voorlopig verzekerd is. De Een hoorn aan het Zuiderbuitenspaarne - een der drie overge bleven paltrokmolens in ons gehele land - geraakte ernstig in verval. Door de Vereniging De Hollandse Molen werd met een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 15