cinten, die in't Zuiden van Frankrijk geteeld plachten te wor den, zijn eveneens aan Hoog te danken. In de groep der Regelio-cyclus Irissen zijn de fraaiste verscheidenheden van hem afkomstig. Eveneens is het ras der 'Hollandse' bol-Iris, dat de oudere kleinbloemiger 'Spaanse' Irissen nagenoeg verdrongen heeft, door Hoog in 't leven geroepen. Dit is een zeer gewaar deerd handelsartikel geworden, vooral ook wegens het gemak, waarmede vele soorten zich laten vervroegen. Hij legde de grondslag voor de Gladiolusrassen, die als Heraut en Tubergenii in de handel zijn gebracht. De uit Zuid-Afrika ingevoerde Freesia Armstrongii stelde Hoog in staat een reeks van Freesia's in rijke kleurverscheidenheid te winnen, die een handelsartikel van betekenis zijn geworden, nadat zij aanvankelijk in 1905 in twee tinten konden worden getoond en vijfjaar later op de in de Hout gehouden bloemententoonstelling vreemdeling en landgenoot verrast en verbaasd hadden. Van de bekende Win- terakoniet is de grootbloemige Eranthis Tubergenii een opval lende verbetering. Dit is slechts een greep uit de vele en veel zijdige resultaten, door Hoog's doelbewuste hybridisatie-ar- beid behaald. Behalve hiermede hield hij zich bezig met het fotograferen van bloemen voor de afbeeldingen in de catalogi der zaak. Hoezeer hij zich hierin een meester toonde leert een vergelij king van zijn foto s met die van anderen, ook vakfotografen. Hij toch wist steeds een bloem zó voor de lens te plaatsen, dat zij zo gunstig mogelijk uitkomt, terwijl ook zijn groepering zeer geslaagd en verzorgd was. Naast deze veelomvattende taken had Hoog de leiding van de omvangrijke zaadhandel, op welk terrein hij evenzeer een erkend deskundige was. Het ligt voor de hand, dat op Hoog's grondige vakkennis, vooral op het gebied der talrijke bijgewassen onder de bloem bollen, een beroep zou worden gedaan door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur voor de verschillende sub commissies van de Commissie voor Nomenclatuur en de weke lijkse bloemenkeuringen, waarvan hij dan ook vele tientallen van jaren deel uit maakte. Zijn algemeen erkende integriteit wees hem als vanzelf aan voor het lidmaatschap van het Scheidsgericht voor de Bloembollenhandel, dat hij sinds iqi6 bekleedde. y Na zijn 70e verjaardag, die onder vele blijken van mede- -II-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 25