DR ADRIAAN ISAAC DEN HOLLANDER 12 Juli 1888 - 23 Mei 1948 Na enige langdurige, kort op elkaar volgende ziekte-perio den overleed op 23 Mei 1948 Dr A. I. den Hollander, direc teur van het Gemeentelijk Gasbedrijf van Haarlem. Geboren te Amsterdam op 12 Juli 1888 volgde hij het lager en middelbaar onderwijs aldaar, studeerde daarna scheikunde aan de Gemeentelijke Universiteit en promoveerde op 13 Maart 1919 tot doctor in de scheikunde op een proefschrift, getiteld: 'De dichloordinitrobenzolen en hunne omzettingen met natriummethylaat', een onderwerp, dat aansloot bij de onderzoekingen van zijn promotor, Prof. Dr A. F. Holleman, wiens assistent hij was geweest. Nadat hij na zijn doctoraal examen gedurende enkele jaren als leraar in de scheikunde aan een der Amsterdamse hogere burgerscholen werkzaam was geweest, werd Den Hollander met ingang van 9 Februari 1920 benoemd tot scheikundige aan het Haarlemse gasbedrijf en fungeerde van 1 Januari 1930 af als adjunct-directeur. De gemeenteraad benoemde hem met ingang van 1 Mei 1946 met algemene stemmen als opvolger van de heer J. A. A. Ochtman tot directeur van dit bedrijf. Als man van zuiver wetenschappelijke scholing, die naast zijn studie van de exacte wetenschappen een grote belangstel ling aan de dag legde voor de wijsbegeerte, onderscheidde hij zich in het bedrijfsleven door een grote mate van nauwgezet heid en een ernstig streven naar verklaring van in de praktijk waargenomen verschijnselen en verbetering der productie methoden. De Vereniging van Gasfabrikanten in Nederland profiteerde van zijn bekwaamheden door hem aan te wijzen als lid van een commissie, belast met het vaststellen van ana lysevoorschriften voor het gasbedrijf. Bovendien was hij lid van de commissie, belast met het afnemen van het examen van gastechnicus en had hij zitting in de redactie-commissie van het maandblad 'Het Gas'. Naast deze grote belangstelling voor zijn vak ging zijn liefde uit naar de beeldende kunsten en de muziek. Zijn kennis op

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 36