JAN HENDRIK VAN LEYDEN s 22 Sept. 1863 - 17 Augustus 1948 Door het overlijden van de heer J. H. v. Leyden, oud-hoofd van het Instituut Oranje Nassau, is heengegaan een van Haar lems onderwijsmensen, die in brede kring nog jaren besproken zal worden. Hij werd te Rotterdam geboren op 22 September 1863. Daar ontving hij ook zijn opleiding en werd hij als leerkracht verbonden aan het Instituut van Bleek. Doordrongen van de Rotterdamse handelsgeest en durf prefereerde hij een vrije positie aan een dergelijke inrichting voor eigen rekening boven een ondergeschikte post en toen een commissie in Haarlem zich had gevormd en zocht naar iemand, die voor eigen risico een kleine, elite school wilde besturen werd de heer van Leyden de leidende kracht van deze inrichting die sedert jaren gevestigd is geweest Nassaustraat hoek Nassauplein. In 1920 werd ten gevolge van de nieuwe schoolwet, de aard der school gewijzigd. In 1927 nam de heer van Leyden ontslag en op 17 Augustus 1948 overleed hij na jaren van welbestede rust. Met de heren Loran, v. Dorp, Kappers en later Bijkerk representeerde hij het protestants Christelijk onderwijs in deze stad. En tussen deze mannen nam hij, door de aard van zijn school een bijzondere plaats in. Deze onderwijsinrichting leidde op voor gymnasium en H.B.S. en bezat een U.L.O.- afdeling in kiem. Hoofddoel was: jongens en meisjes voor te bereiden voor verdere studie en velen van hen nemen nu in onderscheiden kringen der maatschappij een plaats van be tekenis in. Professoren, doctoren, artsen, juristen en technici, ook leiders in de handel heeft de heer van Leyden geleid op zijn rustige, degelijke wijze. Zijn degelijkheid en rust vloeiden voort uit zijn onwankelbaar, blijmoedig Godsvertrouwen. Wie zijn huiselijke leiding aan tafel meemaakten, zijn dagsluiting, kwamen onder de indruk van zijn oprecht Christen zijn. Een gesprek over een geestelijk onderwerp - gevaarlijk terrein voor 't uitstallen van veel schijnvroomheid-confronteerde den aan gesprokene met eenvoud, oprechtheid en waarheid. Deze ge aardheid beïnvloedde ook zijn leerlingen in hun dagelijks con tact met hem en bestemde hem tot ouderling der Nederlands Hervormde kerk, een post, die voor hem een roeping was, een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 40