JACOB PIETER VAN DEN BOSCH 19 October 1868 -27 Augustus 1948 Op een der weinige fraaie zomerse dagen van Augustus 1948 begeleidden familie, vrienden en belangstellenden het stoffe lijk overschot van Van den Bosch naar Westerveld, waar volgens zijn wens de crematie zou geschieden. (Zij die de tijd van de herleving der kunstnijverheid hebben meegemaakt zullen hem niet licht vergeten.) Jacob Pieter van den Bosch was een geboren Amsterdam mer. Hij bezocht daar, na bij een boekbinder en op het atelier van een decoratieschilder werkzaam te zijn geweest, gedurende vijfjaar de 'Quellinus'-school en later de Rijksschool voor kunstnijverheid gevestigd in een der bovenverdiepingen van het Rijksmeuseum. 's Avonds wist van den Bosch zich prac- tisch te bekwamen, mede waardoor hij in 1891 een plaats kon vinden als meubeltekenaar bij de firma Van Houtum. Hij kwam daar in aanraking met de in opkomst zijnde architect H. P. Berlage, wiens ontwerpen voor meubels en betimme ringen, voor de verbouwing van Arti et Amicitia te Amster dam, door genoemde firma werden uitgevoerd. Deze kennis making is voor de verdere ontwikkeling van de jonge kun stenaar niet zonder betekenis gebleven. Hij had niet alleen een geestelijke mentor gekregen, maar werd ook door deze weldra aan 't werk gezet, om in diens bouwwerken de orna mentele versieringen aan te brengen. Voor de firma's Jansen en Lasance ontwierp hij later meubels en interieurs, waarvan dat voor de musicus Henri Viotta van een eigen opvatting kon getuigen. Maar ondanks deze eerste successen mocht het hem niet gelukken voldoende opdrachten te krijgen in die geest, waarom hij, in arren moede een betrekking als handels reiziger aanvaardde bij de tegelfabriek 'Holland' te Utrecht en daar al spoedig zelf tegels ontwierp, die bij de architecten in de smaak vielen. In 1896 kreeg hij verder opdrachten voor de decoratieve versiering van het cafë 'De Kroon' te Amster dam en voor de nieuwe stations te Amersfoort, Bloemendaal, Santpoort, enz. In den Haag was toen reeds 'Arts and Crafts' gevestigd, een verkoop- en tentoonstellings-gelegenheid voor moderne kunst en kunstnijverheid van hoofdzakelijk Belgisch karakter. Onge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 44