HERMAN JEAN MARIE FRANGKEN 20 Mei 1888 - 19 November 1948 Op zestigjarige leeftijd overleed, 19 November 1948 te Aer- denhout, 'Mannus' Francken en als er één naam is, die bij de tussen 50- en 80-jarigen herinneringen oproept aan een zeer bijzonder voetballer, dan is het de zijne. Voetbal is een tijdverdrijf, een bijzaak in het leven en dit gold nog meer dan nu in de sportieve glorietijd van Mannus. Ik wil daarom vooral niet de indruk wekken, dat Mannus Francken een buitengewoon vaardig voetballer geweest is zonder meer, maar ik ben zo aangevangen, omdat zijn bekend heid als Haarlemmer vooral hierin lag. Hij was op 20 Mei 1888 op Java geboren en toen in zijn zevende levensjaar zijn ouders met hun gezin voor een verlof periode naar Nederland kwamen, bleef hij hier achter voor zijn verdere opvoeding. Mannus ging op de toen bekende school van v. d. Linden in het Kenaupark en vervolgens naar de gemeentelijke H.B.S. te Haarlem. Hij verwierf zich buiten landse agenturen, maar zag zich in deze carrière gedwars boomd door het uitbreken van de eerste wereldoorlog, met de daaraan verbonden moeilijkheden van buitenlands contact. In Januari 1916 vertrok Francken om de Kaap naar Indië om zijn werk verder in de cultures op Java te zoeken. Hij trad daar in het huwelijk, werd na verloop van tijd administrateur en, afgezien van een kort verlof in Nederland, bleef hij op Java tot 1934, in welk jaar hij voorgoed repatrieerde en zich met zijn gezin opnieuw in Haarlem vestigde. Na deze zeer summiere vermelding van zijn maatschap pelijke loopbaan, keer ik tot zijn roemvolle periode als Haar lems en Nederlands voetballer terug. Hoe roemvol deze ge weest is, kunnen de oudere Haarlemmers, die in het voetbal spel belangstelden, zich nog gemakkelijk voor de geest roepen; voor de jongeren wil ik er iets van vertellen en dan beginnen met twee persoonlijke herinneringen, die wel typerend ge noemd mogen worden. Het zal zo omstreeks 1912 geweest zijn, dat de H.F.C., „de club van Mannus", door een club in het Oosten van het land

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 65