- 4i - Sophia van der Hoop, 4. onze Cornelia Catharina, geboren 24November 1768,5. Isaac Hodshon (9juli 1772-10 Februari 1855), in 1798 gehuwd met Isabella Dedel, en 6. een waar schijnlijk doodgeboren kind, dat op 24 Februari 1777 tegelijk met de moeder begraven werd. Albertus Hodshon, Keetje's vader, was een zeer vermo gend man. Hij bezat, en bewoonde, te Haarlem een dubbel huis met tuin, stalling en koetshuis aan de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht, uitkomend in de Ridderstraat, en had in die straat nog een koetsierswoning, een pakhuis en enkele andere huizen. Dan bezat hij nog twee huizen in de Grote Houtstraat op de hoek van het Verwulft, een huis in de Zijlstraat, enz. Verder was hij eigenaar van de thans niet meer bestaande hof stede 'Spaar en Hoven' aan de Rijksstraatweg onder Schoten1, vroeger 'Klein Berkenrode' geheten, met herenhuis, stalling, koetshuis, tuinmanswoning, enz., groot 12 morgen en 5 hond, 'belend ten Westen de Heerenweg, ten Noorden de Jan Gijsen- vaart, ten Oosten het Spaarne en ten Zuyden de Hofsteede 'Druyvesteyn',' en van die hofstede 'Druyvesteyn' zelf met herenhuis, stalling, enz., groot circa 2 morgen, en verder van nog allerlei land in die buurt, hierbij inbegrepen een stuk land van 1 morgen en 375 roeden, gelegen over de Herenweg ten Oosten van de Middelweg en ten Zuiden van het Krabben- laantje, waarop de vinkenbaan van 'Spaar en Hoven' was aan gelegd2. Kort na de dood van zijn vrouw testeerde hij op 2 April 1777 voor Notaris Wernerus Köhne. Hierbij bepaalde hij o.a. dat zijn huis in Haarlem, zijn buitenplaats onder Schoten, zijn koets en paarden, zeiljacht en tentschuit door zijn kinderen in onverdeeld bezit moesten worden aangehou den ten gebruike van de ongehuwden onder hen, tot de laatste hunner meerderjarig geworden of getrouwd zijn zou. Van zijn nalatenschap moest een voldoende groot bedrag terzijde ge legd worden om het aan zijn kinderen van de rente daarvan mogelijk te maken, het huishouden op gelijke voet voort te zetten als het tijdens zijn leven geschiedde. Met het toezicht hierop, en met de opvoeding der kinderen, belastte hij twee van hun tantes: van moederszijde zijn schoonzuster Maria (1) De naam van deze buitenplaats leeft nog voort in de Sparenhoven- straat in het tegenwoordige Haarlem-Noord. (2) Blijkbaar lag deze vinkenbaan op het stukje binnenduin, op de restanten waarvan nu de sportvelden zijn aangelegd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 75