aan achterstrekkende, belend deeze perceelen tezamen als een perceel enz.', blijkbaar dus de woning voor haar koetsier. De drie huizen aan het Spaarne liet zij afbreken. Over een latere uitbreiding van het bezit naar de Noordzijde door haar en een latere eigenaar komen wij onder nog terug. Op de plaats waar zij nu bouwen ging had indertijd een van de vele Haarlemse brouwerijen gestaan, 'de Hollandsche Thuyn' geheten. Aan het eind van de 17e eeuw behoorde deze aan Mattheus Schatter, Groot Officier en later Burge meester der stad, die echter na 1691 het brouwersbedrijf daar niet meer schijnt te hebben uitgeoefend. Na zijn dood op 13 Augustus 1696 kwamen zijn beide kinderen, Mr Thomas Schatter en Anna Schatters1 voor Notaris Pieter Ger- lings tot een overeenkomst, waarbij zij de nalatenschap van hun vader in dier voege verdeelden, dat Anna ontving 'de Brouwerye, woonhuys, stallinge, koetshuysinge, mouterye, bierhuys, hooysolders, koetsen, paarden, huysraad, meubilen, Imboel, schilderyen, porcelynen, boeken, lywaat, ongemunt goud en silver, juweelen en kleynodien, alles met de appen- d en tie en dependentie van^Jien, al en zulx 't selve by haaren Heer vader metter dood ontruymt en naargelaten is'. Anna Schatters huwde Johan Christoffel Praetorius, 'Furste- lyke Courlandse Camer Raad ende Extraordinaris Envoyé by haar Hoog Mogende de Heeren Staten Generaal alhier in den Hage, etc., etc., etc.' en vertrok met hem naar den Haag. Op 6 April 1702 testeerden zij hier per mutueel testament voor Notaris Barent de Vos, en op 5 Mei 1716 benoemde Johan Christoffel Praetorius voor Notaris Casparus Noppen tot executeurs en voogden over zijn minderjarige erfgenamen Andries Patyn, Cristiaan Reinhard Praetorius en Cor- nelis van der Schalken. Spoedig daarop schijnt hij overleden te zijn; ten minste op 5 November 1716 vragen de executeurs aan Schepenen van Haarlem verlof om zijn onroerend en roe rend goed te gelde te mogen maken en liet eerste publiek te mogen verkopen. Dit werd hun op 14 Mei 1717 toegestaan, waarop spoedig de verkoop plaats vond. Het waren niet minder dan 13 grotere en kleinere huizen die daarbij onder de hamer kwamen. In de eerste plaats was het Praetorius' woonhuis, 'een extraordinaer groot schoon (1) In alle acten die ik onder de ogen kreeg wordt de zoon steeds Schatter, de dochter Schatters genoemd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 79