- 56 - eigenaar geweest is: de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, in 1752 te Haarlem opgericht1, had eerst haar zetel gehad in de z.g. 'geschilderde kamer' van het Prinsenhof, thans als anticham bre van de raadzaal in gebruik. In 1777 had zij een huis ge kocht in de Grote Houtstraat bij de Peuzelaarsteeg, en dit als haar zetel ingericht, waarin ook haar kabinet van naturaliën was ondergebracht en haar secretaris woonde. In de Directeu renvergadering van de Maatschappij van 18 Maart 1841 kwam nu de Directeur JhrJ. P. Teding van Berkhout met de mede deling, dat de Heren Guépin van der Vlugt in opdracht van de tegenwoordige eigenaar aan de Maatschappij een huis aan het Spaarne te koop aanboden, waarvan zij meenden 'dat het welligt aan de Maatschappij zoude kunnen conveniëren, zoo tot het houden der Vergaderingen, als tot het plaatsen van verzamelingen, en tot woonhuis van den Secretaris'. Deze secretaris, Prof. Dr J. G. S. van Breda, was op hun verzoek het huis voorlopig eens gaan bekijken, en was van oordeel dat het voor dit alles zeer geschikt was, en zelfs gelegenheid bood door aanbouwing op het daarbij behorende terrein de ruimte voor een museum aanzienlijk te vergroten. Met algemene stemmen werd daarop tot aankoop besloten, mits de prijs niet hoger dan 30.000,- zou zijn. De Heer Teding van Berk hout werd verzocht, zich verder met de onderhandelingen te willen belasten. In de vergadering van 9 Juli deelde deze toen mede, dat de eigenaar het huis niet onder de ƒ30,000,- vrij geld wilde afstaan. Men besloot dit te betalen, mits de verkoper de helft van de overdrachtskosten zou willen dragen. Tenslotte werd men het eens op een bedrag van 29.500,-, waarbij de Maatschappij de kosten van overdracht op zich nam. Het koopcontract werd op 5 Augustus 1841 voor Notaris Aegidius Walaardt Sacré ondertekend, door de makelaar Willem van der Vlugt voor de Maatschappij, en door de Heer Louis Joseph Couvreur van Maldeghem te Gent als vertegenwoordiger van de wederom als fabrikant in Gent wo- (1) Voor een beknopte geschiedenis van de Hollandsche Maatschappij zie men mijn boekje: 'De geschiedenis van een verdwenen Haarlemsch Museum van Natuurlijke Historie; het Kabinet van Naturaliën van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen', dat in 1941 in de uit gaven van de 'Vereeniging Haerlem' verschenen is.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 94