- 59 - betreuren valt: een nieuw gebouw in de as Spaarne-Achter straat, met een lage verbindingsbouw naar het oude huis, zou zeker een aesthetisch veel bevredigender oplossing gegeven hebben dan, als nu, een slecht aan het oude huis aangepaste aanbouw langs het Spaarne, en zou het oude huis meer zijn dominerende plaats in zijn omgeving hebben doen behouden. Hoe dit ook zij, het eerste plan werd definitief aangenomen. Besloten werd de stal van Poelman aan de Achterstraat en het koetshuis aan het Spaarne af te breken, het hek langs het Spaarne naar die straat over te brengen, en langs het Spaarne een gebouw met vergaderzaal, archiefruimte, papiermagazijn en conciërgewoning te bouwen, de laatste boven de plaats van het oude koetshuis. De aanbesteding had plaats op 13 Juli 1903; laagste inschrijver was de Firma Martens Zoon te Haarlem, aan wie de bouw gegund werd, hoewel haar inschrij ving a ƒ38.272,- aanzienlijk hoger was dan de raming. De nieuwe zaal werd in de Algemene Vergadering van 19 Mei 1906 plechtig in gebruik genomen. Hiermede kunnen wij een streep zetten onder de geschie denis van het huis Spaarne 17. Bijzondere gebeurtenissen en veranderingen hebben er sindsdien niet meer in plaats gehad. Ook de oorlog is langs het huis heengegaan. Kort na de capi tulatie hebben de bezetters het willen vorderen voor het onder brengen van hun 'Provinzialverwaltung', maar toen de ont ruiming van het huis al in volle gang was werd deze gelukkig afgelast, daar men in het Kenaupark geschiktere huizen ge vonden had. Dit was zeer verheugend: een langdurig gebruik van het huis door de bezettende macht zou ongetwijfeld grote schade aan het interieur hebben veroorzaakt. Ook van de ver schillende luchtbombardementen op Haarlem heeft het ge bouw niet meer schade ondervonden dan een scherf van het afweergeschut die door het dak vloog. En zo mogen wij de wens uitspreken, dat dit oude Haarlemse patriciërshuis nog vele jaren aan zijn bestaan moge toevoegen, en als een van zijn mooiste particuliere gebouwen een sieraad blijven aan de kroon van de Spaarnestad. Dr J. A. Bierens de Haan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 97