- 6i - Door die eigenschappen heeft hij het zover gebracht, dat hij 15 talen heeft leren lezen en verstaan. Hij heeft zich in ge schrifte uitgedrukt behalve in het Nederlands, vooral in het Frans en bovendien in het Duits. De elf boeken die hij ver taalde, waren in het origineel geschreven in het Duits, het Deens en het Engels. Op het eerste Internationale Geologen Congres, dat in 1878 te Parijs werd gehouden, hield hij een grote rede in het Frans. De loopjongen of jongste klerk van de graanhandelaar heeft zich ontwikkeld tot een erkend geleerde van internationale bekendheid en tot een vruchtbaar, ongetwij feld even belezen als gelezen popularisator. Winkler begon zijn loopbaan als schrijver voor het volk, voor het grote publiek, voor brede kringen, voor de belangstel lende leek of hoe U dit nog anders wil noemen, in het Album der Natuur. Hierin verschenen van 1857 tot 1897, het jaar van zijn ver scheiden, niet minder dan 45 artikelen. De acht jaargangen van Kennis en Kunst, 1867-1874, een uitgave van de bekende Haarlemse uitgever A. C. Kruseman, werden in hoofdzaak door Winkler gevuld. Ook had deze een werkzaam aandeel in de Blaadjes voor de bezoeker van Natura Artis Magistra en in de Jaarboekjes hiervan. Dan schreef hij in de Almanak der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de Vaderlandsche Letteroefeningen, in Eigen Haard, en in Kroniek voor de Positieve Wetenschappen 1865, een als jaarboek bedoeld periodiek, dat dezelfde uitgever Kru seman deed verschijnen, doch dat blijkbaar al spoedig weer verdween en in de Populair-wetenschappelijke Blaadjes. In het geheel noteerde ik 83 tijdschriftartikelen, doch het zijn er zeker meer geweest. Ook de boeken, die Winkler schreef of waaraan hij medewerkte, zijn in hoofdzaak popu laire werken, gelijk de vertalingen. Van de eerste telde ik 33, van de tweede 11 Voor een belangrijk deel is Winkler als popularisator ge kenmerkt, doordat hij een der vooraanstaande en meest pro ductieve medewerkers was van Album der Natuur, het Wit boek der Natuur, een periodiek dat van 1852 tot 1909 hier ter stede en te Groningen werd uitgegeven en in de eerste jaren van zijn bestaan werd aangekondigd als 'een werk ter versprei ding van natuurkennis onder beschaafde lezers van allerlei stand'.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1948 | | pagina 99