- 12 - Haarlems grootste schilder, Frans Hals, begraven lag, niet was aangeduid. Dit leidde tot het aanbrengen onzerzijds van de U allen bekende steen in de Sint-Bavo, welke aan het einde van de eerste wereldoorlog werd geplaatst. En hoe zouden wij deze wandeling beter kunnen besluiten dan op De Hoofdwacht, thans nog te klein om U allen te be vatten, maar wellicht in de toekomst, wanneer de bovenver dieping zal zijn ingericht meer ingesteld op een groter ge zelschap. In 1918 werd de eerste poging gedaan om het gebouw voor ons beschikbaar te krijgen. Het bevond zich in desolate toe stand. Het maken van de plannen tot verbouw en inrichting en niet minder het bijeenbrengen van een bedrag van wel haast 25.000,—vorderden zoveel tijd, dat eerst op 14 Januari 1922 de opening kon volgen. In De Hoofdwacht vindt ge een inventaris van louter ge schenken. De heren H. D. Kruseman, Dr M. C. A. Bijleveld, C. J. Gonnet, Johs de Breuk, Henri van den Berg, Notaris Grijseels, W. P. J. Overmeer, om slechts enkelen te noemen bedachten ons met vele waardevolle voorwerpen en verzame lingen en een week geleden ontvingen wij van Mr J. Wit kamp een familie-archief als feestgeschenk. Onze oud-voor zitter Tadema legateerde ons een aanzienlijke som als eerste bijdrage tot de verbouwing van de bovenverdieping, opdat daar eens een TADEMA-kamer tot stand zal komen. Onze zorg is er thans op gericht deze laatste wilsbeschikking te vol voeren. In deze Hoofdwacht heeft zich het verenigingsleven ge concentreerd, hier werden alle lezingen en excursies voor bereid, hier werden tentoonstellingen gehouden, hier ont vingen wij onze gasten. Hier treurden wij over het verlies van de Magdalenakapel in 1937 afgebroken door een uitbreiding van drukkerij De Spaarnestad, hier besloten wij dit jaar de Gemeente een bijdrage in de kosten verbonden aan het her stel van het Costermonument in Den Hout aan te bieden. Van daaruit steunden wij het vorige jaar de restauratie van de molen De Sandhaas te Santpoort, in 1945 steunden we Thijsse's Hof te Bloemendaal, lieten we ons in met het her stel van de koepels van huize Wildhoef (1947) en De Rijp (1947) te Bloemendaal. In 1948 voerden wij van daaruit onze actie tot behoud van het tolhuis te Aerdenhout, nadat wij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 22