ADRIAAN GERBRAND BOES 9 Maart 1864—2 April 1951 Van 9 Maart 1864 tot 2 April 1951 verliep het leven van deze zeer sterke. Het ging van studie tot arbeid, weer studie en weer arbeid en een arbeid meest voor anderen, soms in Indië, dan in Nederland, heel lang in Haarlem. Geboren in Wormer, bracht hij in het nabije Purmerend zijn jeugd door. Zijn vader was er Hoofd der School. Zo groeide hij op in een onderwijsmilieu, dat een stempel zou drukken op zijn verder leven. Zijn vorming tot onderwijzer ontving hij te Haarlem aan de Rijkskweekschool destijds een onderscheiding, daar men eerst na een streng schiftings- onderzoek geplaatst kon worden. Het was ook in Haarlem, dat Boes zijn eerste onderwijsfunctie kreeg en de hoofdakte gevolgd door de lagere akte Frans behaalde. Talenstudie zou steeds zijn belangstelling hebben, ook toen hij Haarlem met Indië verwisselde; Frankrijk zou het land zijn, waar hij heel vaak zijn vacanties zou doorbrengen. In Indië besteedde hij zijn vrije tijd aan de studie van Maleis en Javaans naast die in Land- en Volkenkunde. Nog op hoge leef tijd, de 70 reeds lang voorbij, las hij wekelijks een avond met een kennis Italiaans. Later, wethouder in Haarlem geworden, zou hij dikwijls bij de ontvangst van buitenlanders in de bres springen. In Indië verwisselde hij de functie van onderwijzer spoedig met die van Leider ener school voor inlandse ambtenaren, werd dan adjunct-Inspecteur, weldra Inspecteur, van het Inlandse Onderwijs. Ernstige ziekte in zijn familie riep hem naar Nederland terug, dat hij niet meer verliet. In 1915 op 51-jarige leeftijd gepensionneerd, zocht zijn werkzame aard naar een functie, die hij kreeg als arrondissementsschoolop ziener, eerst in Vries (Drente), spoedig in Haarlem. Hij bleef dit tot. 1924, werd intussen gekozen tot lid van de gemeente raad. Dit zou hij tot 1939 blijven, van 1934 af als Wethouder van Onderwijs. Hiermee was zijn sociale arbeid echter niet begrensd. Hij was Voorzitter der Afdeling Haarlem van de Vrijz. Democratische Bond, bestuurslid van de Meisjeskweek school, leraar in het Maleis aan de Hogere Handelsschool, secretaris van het regentencollege van het St Elizabeths Gast-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 28