- 44 - koetshuis in de Morinnesteeg, zoals het door de overledene was bewoond geweest, met behangsels, beelden, enz. voor 12.500,—, en aan Jan Sautijn, de oudste zoon van Elisabeth van Thilt en Gilles Sautijn, het huis en erf in de Jansstraat, ten Noorden daarvan gelegen (D 1120) voor 2.000,—, zijnde dit laatste klaarblijkelijk het huis, dat zij aanvankelijk met Pieter Reynst gemeenschappelijk had bezeten. Ook dit huis komt echter in handen van Mr Jan Hendrik van Dam door transport op 4 Mei 1741 van Gerrit de Graaff, heer van Zuidpolsbroek, oud-schepen van Amsterdam, als erfgenaam van zijn overleden echtgenote, Maria Elisabeth Sautijn, die het als huwelijksgoed van haar vader, Jan Sautijn, had mee gekregen. Bij de boedelscheiding van vrouwe Johanna Catarina van Vladeracken, echtgenote van Mr Jan Hendrik van Dam, oud schepen van Haarlem, op 20 Juni 17453) tussen haar zoons, Mr Christoffel Jan van Dam, advokaat, en Mr Jan Hendrik van Dam Jr, zijn beide huizen toebedeeld aan de laatste, haar jongste zoon, die sedert 1744 secretaris der stad Haarlem was. Van het grote huis worden dan als belendingen aan de Zuidzijde genoemd de poort en het huis, toebehoord heb bende aan Jan Arnold Strabbe. Op 15 Februari 1745 hadden de gebroeders Van Dam van de curatoren van de insolvente boedel van Jan Arnold Strabbe dit huis (h) ten Zuiden van de poort, gelegen tegen over de Lombardsteeg en voorzien van drie benedenkamers en een verwulfde kelder, aangekocht voor 1.610,— en bij de boedelscheiding van 20 Juni d.a.v. is het eveneens aan Mr Jan Hendrik van Dam Jr toebedeeld. Zijn weduwe heeft het echter als erfgename van hun zoon Jhr Jan Hendrik van Dam, op 14 April 1792 verkocht aan Hendrik van Bork. Tot zijn dood heeft Mr Jan Hendrik van Dam Jr in het huis ten Noorden van de poort gewoond, gehuwd achtereenvol gens in 1755 met Anna Maria Dierkens (f 1765), daarna met Cornelia Agatha Gerlings. Hij vermeerderde zijn bezit in 1753 (7 Februari) nog met de aankoop van twee huisjes in de Morinne- of Heeren Proostensteeg (C 865, 866), waarvan het ene de voormalige herberg 'De Morinne' was. In zijn tijd is waarschijnlijk het tuinhuis (f) gemaakt met de romantische muurschilderingen van die periode, waar onder zich nog een kelder bevindt met Romaanse gewelven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 72