- 45 - In de laatste wereldoorlog is van deze kelder een schuilge- legenheid tegen luchtaanvallen gefabriceerd. Het is echter de vraag, of deze kelder inderdaad, zoals verteld wordt, nog een restant van het oude klooster zou zijn. Van het later afge broken gebouwtje (e), dat het tuinhuis met het huis van Barbara Boddingh verbond, is dit wel aan te nemen, maar het tuinhuis heeft vermoedelijk oorspronkelijk bij het huis ten Zuiden van de poort (h) behoort, doch is in 1792 niet mede overgedragen aan Hendrik van Bork. Daar zijn enige zoon reeds eerder overleden was, zijn de huizen van Mr Jan Hendrik van Dam na zijn dood in 1780, volgens hun testament van 11 Mei 1778, gepasseerd voor notaris Wernerus Köhne, toebedeeld aan zijn weduwe, vrouwe Cornelia Agatha Gerlings, die ze weer legateerde aan de kinderen van haar aangetrouwde nicht, Brigitta Su sanna Jacoba van Dam, gehuwd met Mr Gerbrand Pancras Clifford, een dochter van de broer van Mr Jan Hendrik van Dam, Mr Christoffel Jan van Dam, in zijn leven vroedschap, schepen en burgemeester van Haarlem. Daar Mr Gerbrand Pancras Clifford schepen van Amsterdam was en daar ook nog andere functiën bekleedde, woonde die familie in die stad en zijn de huizen in de Jansstraat in die tijd verhuurd geweest. Vermoedelijk was de huurster Maria Maurice le Leu de Wilhem, weduwe van Mr Remees Floris van Zanen, in zijn leven vroedschap en burgemeester van Haarlem, die Allan4) foutievelijk als eigenares noemt op het eind van de 18de eeuw. Zij was het ook niet, die beide huizen, in de Ver pondingskohieren geboekt als behorende tot het hoofdman schap D nrs 1121 en 1120 (later wijk VI nrs 267 en 266, na 1809 wijk VI nr 268) en belend aan de Zuidzijde door Hendrik van Bork, aan de Noordzijde door Wigbold van Sypesteyn, secretaris van Haarlem het is opvallend, hoeveel stadssecre tarissen hier gewoond hebben op 22 Januari 1800 heeft overgedragen aan de Municipaliteit van Haarlem, maar de executeurs van het testament van bovengenoemde Brigitta Susanna Jacoba van Dam, die daarbij tevens een huisje daar achter in de Morinnesteeg (hoofdmanschap C nr 864) trans porteerden, alles te zamen voor 7.500,—. Wel moet het grote huis aan de Jansstraat juist kort te voren vrij zijn gekomen door de dood van de weduwe Van Zanen, die op 30 Maart 1799 begraven is.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 73