- 54 - sten, behoefde echter, alvorens weder in gebruik te kunnen worden genomen, een grondige restauratie. De daartoe nodig geoordeelde werken, op 31 Jauari 1933 te 's-Gravenhage aan besteed, kwamen in het begin van 1934 gereed. Hoewel het uiterlijk van het gebouw, althans aan de straatzijde, hetzelfde is gebleven, is inwendig niet veel onveranderd gelaten. Slechts enkele vertrekken met mooie oude interieurs zijn thans nog in hun oorspronkelijke toestand te bewonderen. Vooral het zuidwestelijk gedeelte van het gebouw, gevormd door de reeds eerder genoemde groep van vijf langs de poort gelegen oude huisjes, heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Van deze huisjes, die sedert 1800 vrijwel onveranderd waren ge bleven en waarvan de daken zeer slecht waren, werden er drie geheel gesloopt, terwijl van een vierde groter huis slechts één van de twee benedenvertrekken met mooi beschilderde zol dering behouden bleef en in de nieuwe aanbouw werd op genomen. Met uitzondering van het noordelijke gedeelte, dat, met de in de Ceciliasteeg eraan grenzende archiefvleugel, welhaast vanzelfsprekend voor de plaatsing van de Rijksarchieven in Noordholland was aangewezen, werd de gehele beneden- etage van het gebouw aan de Jansstraat voor het Kanton gerecht ingericht en de daarboven gelegen verdieping tot huisvesting van de Rijksgebouwendienst en de Rijkswater staat bestemd. Terwijl de Rijksgebouwendienst uit practische overwe gingen reeds in October 1931 in het voormalige Gouverne mentshuis werd gevestigd, zijn de voor het Kantongerecht, het Rijksarchief en de Rijkswaterstaat bestemde gedeelten van het geheel gerestaureerde en uitgebreide gebouw eerst in April en Mei 1934 door deze diensten betrokken. Hoewel de op 5 Maart 1934 aangevangen verhuizing van de archieven uit het van de gemeente Haarlem gehuurde gebouw der voormalige Vleeshal en de wederopstelling in het gebouw aan de Jansstraat (ingang Ceciliasteeg 12) een ontzaglijke arbeid met zich bracht, kon het Rijksarchief reeds op 24 April d.a.v. weder voor het publiek worden opengesteld. Nadat op 25 April 1934 met de eerste openbare zitting, ge houden door de kantonrechter Mr W. G. del Baere, het nieuwe Kantongerecht Jansstraat 46 officieel in gebruik was genomen, heeft op 1 Mei d.a.v. de overbrenging van de bu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1951 | | pagina 82