SIETSKE CATHARINA LAND 15 October 18787 December 1952 Sietske Catharina Land, bij allen die met het Haarlemse gymnasium te maken hadden, gedurende ettelijke decenniën meer bekend als 'de Miss', bracht haar jeugd in Haarlem door, alwaar haar vader als griffier van de Staten van Noordholland, woonachtig was en in het openbare leven een belangrijke plaats innam. Voorzover ik mij herinner, was Mr Land iemand van aanpakken en zal hij het ongetwijfeld bevorderd hebben, dat zijn dochter na de welbefaamde Haarlemse Middelbare Meisjesschool afgelopen te hebben zich voor een acte Engels M.O. ging bekwamen om aldus een werkend lid der maat schappij te worden, voor die dagen, toen men zich nog geens zins los had gemaakt van de traditie der negentiende eeuw, dat de vrouw in de huishouding behoorde, een vrij zeldzaam ver schijnsel. Hare studiën verliepen voorspoedig en eenmaal in het bezit van de M.O.-acte B kreeg zij een aanstelling te Alkmaar, die in September 1909 leidde tot een benoeming als lerares in de Engelse taal aan het gymnasium te Haarlem, de school, waarvan eens haar vader Curator was geweest, die haar broer, de Haarlemse dokter, had afgelopen. Wel zal zij vol verwachtingen het welbekende gebouw op het Prinsenhof zijn binnengegaan, maar evenzeer zal zij, al thans de eerste jaren, hare desillusies hebben gehad. Mej. Land was een pionierster, vóór haar had nog geen vrouw het gymnasium als lerares betreden en de scholieren van 1909 waren niet erg handzaam en tegemoetkomend. Maar 'de Miss' klaagde niet, vocht stug door en won! Niet voor niets had zij altijd open oor voor de belangen der leerlingen, kwam voor hen op, mankeerde nooit op schoolfeesten en leefde met ieder mee; de schooljeugd ging haar zien, zoals zij was. Men lachte om haar eigenaardigheden, men achtte haar om wat haar sierde: een ononderbroken ijver, een niets ontziende on kreukbaarheid, liefde voor haar vak en voor Engeland, een krasse veroordeling zonder aanzien des persoons van al wat grof en incorrect was. Zo werd Mej. Land in de loop der jaren meer en meer de typisch Victoriaanse figuur, door geen oud leerling vergeten, om haar plichtsbetrachting door hare col lega's geacht als geen andere. Hoe dikwijls mocht niet de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1952 | | pagina 55