67 banken in de kerk in te nemen, brengt hij de zanders hun plichten onder het oog. Willen ze niet luisteren, dan worden ze 'hier aende Sanderij niet meer getollereert'. Inmiddels was de tijd genaderd, waarop 'de als nogh lopen de sanderij vande E. heer Gabriel Margeles haer eijnde nemen sal'; met de gravin-douairière van Brederode, Louise Christine, gravin van Solms-Braunfels, zuster van prins Frederik Hendriks vrouw: Amalia van Solms, als moeder voogdes over de minderjarige Wolphert van Brederode, is hij 'in conferentie gecoomen weghens het verder con- tinueeren van de voorseijde sanderij en eijntlijck sijn sij dien- aengaende met den anderen oovereengecoomen ende ver draghen op een nieu voor den tijt van vijffentwintig eerst comende ende aghter een volgende jaren' deze zanderij voort te zetten. (12 Juni 1661-11 Juni 1686.) Brederode verbond zich in die tijd niet te zullen zanden of iemand tot zanden toe te laten. Verder was gestipuleerd, dat Marselis 'over de Sanders soodanige order sal vermogen te stellen als hij naar gelegenthijt van saaken en den tijt sal geraden vinden'. De baljuw en rentmeester van Brederode zal Marselis 'tot allen tijden so veel mogelijk de hulpige hand bieden om alle weerder- weerdigheijt te helpen weeren opdat het sanden te beeter en na behooren mag voort geset werden'. Gedrukt te Haarlem bij Abraham Casteleyn, 'Stads- Drucker op de Marckt, op den hoeck van de Hout-straet', verscheen op 28 Maart 1662 een 'Reglement ende Ordre der Sanders op de Sandtvaert van den Heer Gabriël Marselis, leggende omtrent Overveen, bij desselfs Hof-stede, genaemt Els-Wout'. In dit 69 artikelen tellende reglement was stellig neergelegd het 'gewoonterecht' dat tot dan ten aanzien van de zanders had gegolden. Zij zijn verenigd in een 'gildt', aan het hoofd waarvan een 'collecteur ofte vaertmeester' staat, die met vier 'vinders' het bestuur vormt; elk der vinders is hoofd van één van de vier groepen, waarin de gezamenlijke zanders zijn verdeeld. De collecteur wordt door de Heer van de Zanderij benoemd. Samen met de vinders, van wie jaarlijks de twee oudsten 'afgaen', maakt hij een schriftelijke voor dracht op van vier personen 'uyt het gemeene Gilt vande Sanders', uit wie de Heer van de Zanderij twee verkiezen zal als opvolgers (art. 64). Het bestuur beheert de gemeenschap pelijke kas, de 'Bos', en is 'gehouden alles wat'er ten behoeve

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 105