6g kosten van verschillende gereedschappen, als kruiwagens, planken, palen enz.; verder ontvangen de zanders van tijd tot tijd een 'kleedtgelt'. Dit was bestemd voor het huren van kleden waarover in de Kolk - de Oude Brouwerskolk in de Houtvaart - de inhoud der zandschuitjes werd overgeladen in grotere schepen, teneinde het morsen en dus verzanden van die kolk tegen te gaan. Artikel 44 gebiedt de zanders uitdrukkelijk zich behoorlijk tegenover een ieder te gedragen, speciaal mogen zij niet 'hin der doen/ ofte onbeleefdelijck bejegenen de water-haelders', een voor de brouwnering belangrijke groep mensen in de Haarlemse samenleving. Behalve des Zondags was zanden steeds toegestaan - de Overveense 'huysluyden' hadden vergunning om voor eigen gebruik aan de zanderij gratis zand te halen - van zonsop gang totdat 's avonds de poortklok van Elswout begon te luiden.9) Stellig komt bij Marselis, hoewel zakelijke motieven ook op het terrein der liberaliteit hem niet vreemd zullen zijn geweest, nog de Middeleeuwse charitas-gedachte tot uitdrukking, als hij op Nieuwjaarsdag 1663 in zijn houterig handschrift het volgende neerschrijft: 'Anno 1663 Den 1 Januario in Overveen hebbe ick onder- geschrevene, belooft aan de sanders tenbehoeve voor de schoudt (i.e. collecteur) en de vinders vant gildt, soo lange alsse hun sodanig comportere dat ick geen oorsake en hebbe over hun te clagen, jaerlijxc aan hun te vereren tot een niewe jaer aght guldens voor een tonne goetbier.' Wanneer deze functionarissen op nieuwjaarsdag rekening en verantwoording moeten afleggen aan de Heer van de zanderij 'sullen sij uyt de bos mogen verteren neffens een tonne bier vijftig guldens'. Overveen met toen bijna een dozijn 'dronken huijskens en taveernen', die het 'kwaad ongeregeld geselschap van hoeren en boeffen' herbergden, bood daartoe stellig ge legenheid te over! Eén van de belangrijkste werkzaamheden, die Marselis - op 7 Sept. 1665 door koning Frederik III van Denemarken in de adelstand verheven10) - heeft doen uitvoeren, was ter re geling van de waterstand de bouw in de Zandvaart van een sluisje met er naast gelegen sluishuis, 'waarvan het geheele be houd, groeij en bloeij van dese considerable plaats afhangt,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 107