74 maatschappij. Met man en macht is aan beide zijden ge werkt, en ondanks de enorme doorgravingswerkzaamheden, die moesten worden verricht, heeft Elswout de wedloop met slechts enkele meters gewonnen, hetgeen de maatschappij kwam te staan op de bouw van een spoorbrug en het in orde maken van het eronder liggend vaartgedeelte, dat volgens de overeenkomst vier meter breed moest zijn. De H.Z.S.M. zag zich door die gang van zaken voor zeer hoge uitgaven ge steld, en wilde niet meer doen dan volgens de letter van het contract haar verplichting nakomen. De oevers van de vaart werden bijna loodrecht opgezet met een houten beschoeiing, teneinde het geheel zo smal mogelijk te houden en daardoor de spanwijdte van de brug tot het uiterste te beperken. Hier door is verklaard waarom de Zanderijvaart daar niet haar normale aanzien heeft gekregen met het overal elders aan wezige glooiende talud. Gedurende de i gde eeuw hebben de zanders - ook hier aan vankelijk het economisch liberalisme, zich uitend in het coali tieverbod tot 1855 en het stakingsverbod tot 1872 - zich niet verenigd. Zand werd verkocht aan ieder der zanders afzonder lijk. In het derde decennium der eeuw verdwijnt de functie van 'vaartmeester'. Een 'zandhaas' wordt vanwege de eige naar van Elswout aangesteld, gekozen buiten de kring der zanders. Belast met het algemeen toezicht en het innen en af dragen van het zandgeld, vormde hij de schakel tussen zand- verkoper en -afnemer. Met de dood van C. Terol, een Zand- voorter van geboorte, integer, en in Overveen een bekende figuur, hield dit wonderlijk beroep in 1934 op te bestaan. Eerst tegen 1910 valt bij de zanders een streven tot gemeen schappelijke behartiging hunner belangen waar te nemen. Een vereniging wordt opgericht, die als om de achterstand in te halen, de naam krijgt: 'Bijtijds Ontwaakt'. Op 12 Februari 1921 wordt mede op aandringen van de rentmeester van Els wout, deze vereniging omgezet in de vletterschippersvereni- ging: 'Door eendracht verbetering', die koninklijk werd goed gekeurd. Tegen het vervoer van zand per as, dat na 1930 hand over hand toenam, was voor de zandschippers geen concurrentie mogelijk. Velen van hen zagen naar een andere broodwinning om. Hun vereniging had geen reden van bestaan meer. Ook de dagen van Elswouts zanderij waren geteld. Op

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 112