Prof. Dr ARNOLD FREDERIK HOLLEMAN 28 Augustus 1859 - 11 Augustus 1953. Op Dinsdag 11 Augustus 1953, kort na het middernachte lijk uur, overleed te zijnen huize te Bloemendaal op de leeftijd van bijna 94 jaar de oud-hoogleraar in de organische schei kunde van de Gemeente-Universiteit van Amsterdam, Prof. Dr A. F. Holleman, de nestor der Nederlandse scheikundigen, zo niet van die der gehele wereld. Met hem ging een man heen, wiens naam onder de beoefenaren der scheikunde, waar ook, sinds vele jaren een grote bekendheid genoot. Op 28 Augustus 1859 te Oisterwijk in Noord-Brabant ge boren, en na aldaar lager onderwijs te hebben ontvangen, volgde hij van 1872-1877 de Hogere Burgerschool te 's-Her- togenbosch, waar hem de eerste beginselen van het vak, dat zijn levensvulling zou worden, werden bijgebracht. Twee jaar later, na het voor het afleggen van universitaire examens toentertijd vereiste aanvullingsdiploma voor de klassieke talen, Grieks en Latijn, te hebben behaald, ving hij de studie in de scheikunde aan de Leidse Universiteit onder de leiding van de hoogleraren Franchimont en Van Bemmelen aan. Hier trof hij als assistenten dezer hoogleraren mannen aan als Van Romburgh, Bakhuis Roozeboom en Lobry de Bruyn, die, ook internationaal, in de loop der jaren een grote naam op hun gebied zouden verwerven. Na in 1883-1884 enkele semesters bij Bunsen in Heidelberg te hebben gewerkt promoveerde hij op 26 Maart 1887 te Leiden, met Franchimont als promotor, op een proefschrift, getiteld 'Onderzoekingen over het z.g. p-nitrocymol'. Een verblijf van een viertal maanden op het laboratorium van de beroemde Von Bayer in München volgde hierop. Hier kwam hij in aanraking met tal van jonge buitenlandse scheikundigen, die evenals hij naar deze grootmeester der organische schei kunde dier dagen waren gekomen ter verdere ontwikkeling hunner kennis, o.a. Bamberger, Claisen en Nef, namen, die eveneens later een grote klank zouden krijgen. Teruggekeerd in Nederland, verwierf hij een plaats als

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 50