Mr JAN BUISMAN EBBINGE 6 Januari 1889 - 19 Augustus 1953 De positie, welke Mr J. B. Ebbinge meer dan dertig jaren te Haarlem heeft ingenomen, was zo uitzonderlijk, dat het ver zoek van de redactie van het jaarboek 1953 om aan zijn per soon enkele woorden ter herdenking te willen wijden, alleszins te begrijpen valt. Geboren in 1889 als zoon van de dokter te Gorredijk, be zocht hij in die plaats de lagere school en daarna het gymna sium te Leeuwarden. Na het behalen van het eindexamen ging hij te Leiden in de rechten studeren, waar hij in 1915 het doctoraal examen aflegde. In Amsterdam oefende hij korte tijd de advocatenpraktijk uit, terwijl hij daar tevens als waar nemend griffier bij het Kantongerecht fungeerde. In de jaren na de eerste wereldoorlog waren de werkzaam heden bij de belastingdienst tengevolge van de invoering van nieuwe belastingen, zoals oorlogswinstbelasting en dividend en tantièmebelasting, belangrijk toegenomen. Het Rijk trachtte door het aantrekken van juristen als tijdelijk inspec teurs in het tekort aan capabele aanslagregelende ambtenaren te voorzien. In 1919 maakte Ebbinge van deze gelegenheid gebruik en werd benoemd tot tijdelijk inspecteur der directe belastingen te Haarlem. De toen geldende - voor die tijd hoge - belastingtarieven deden bij vele belastingplichtigen behoefte ontstaan aan deskundige voorlichting. De heren Loyens en Volkmaars, die zich als eerste belastingconsulenten in Neder land te Amsterdam gevestigd hadden, ontvingen vele verzoe ken om advies uit Haarlem en omgeving. Zij oordeelden het dientengevolge nodig een kantoor te Haarlem te vestigen. Voor het beheer van dat kantoor viel hun keus op Mr Eb binge, die, na afloop van zijn contract met het Rijk, in 1921 zijn praktijk te Haarlem voor Loyens en Volkmaars begon als belastingconsulent. De keus van Loyens en Volkmaars bleek goed geweest te zijn. Begaafd met een scherp verstand, een helder inzicht en bovenal met een sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardig heid zag Ebbinge zijn praktijk meer en meer groeien en hij werd voor velen een vertrouwensman, aan wie niet alleen de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 56