straat gerooid, vermoedelijk wel op het stramien van de be staande verkaveling der akkerlanden. Onder de naar het Noorden lopende straten is de Bartel- jorisstraat de oudste; de Smedestraat kan niet veel jonger zijn dan het ontstaan van het Marktplein zelf; waar aan de ene zijde de rooilijn van Markt en straat in elkaar overvloeien, en aan de andere kant, waar de Hoofdwacht staat, de rooilijn eveneens terugwijkt met een uitnodigend gebaar naar de zich verbredende Smedestraat. De zich naar de Markt toe angst wekkend vernauwende Jansstraat (door de afbraak van een hoekhuis is de vernauwing thans wel iets getemperd) wekt daarentegen geheel de indruk, tussen een reeds bestaande be bouwing te zijn doorgeperst; na i 100 m (van de Markt af gerekend) is de normale breedte bereikt. Met de Zijlstraat is het een zonderling geval. Het Stadhuis heeft, zoals reeds is gezegd, er aan de Marktzijde wat afge snoept; dit in aanmerking genomen is hij tot de Nieuwe Groen markt toe opmerkelijk breed. Deze weidsheid wordt dan door de Groenmarkt en vervolgens de Krocht overgenomen, terwijl de Zijlstraat het met heel wat minder breedte moet stellen; voorbij de Oude Gracht bereikt de straat zijn nauwste punt. Grote open ruimten in oude steden zijn - voorzover geen later gedempte grachten - altijd marktruimten geweest. Kan dat ook de oorsprong zijn van het complex, gevormd door het brede gedeelte van de Zijlstraat, de Nieuwe Groenmarkt en de Krocht? Is dat aannemelijk, nu een zo groot marktplein in de onmiddellijke nabijheid lag? De eenheid van bestemming van deze straten ligt voor de hand, juist omdat de Zijlstraat voorbij de Groenmarkt onmiddellijk smal wordt; het verschil in breedte tussen dit complex en alle andere straten in de on middellijke omgeving van de Markt is aanzienlijk. Het moeten dus wel gewichtige redenen zijn geweest die hier een zo aan zienlijke open ruimte hebben vrij gehouden, wanneer men de hoofdverkeerswegen zo smal liet worden. Gewichtige redenen ook, die al vroeg moeten hebben gegolden, waar de betrokken straten in de alleroudste kern van Haarlem zijn gelegen. Een verklaring van dit raadsel weet ik echter niet te leveren. Haarlems vroonhoeve op Bakenes is wellicht meer met de pen, dan met het zwaard aangevallen. Zolang het al of niet 42

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 74