43 bestaan ervan niet is uitgemaakt, dienen we beide mogelijk heden in het oog te houden. Wanneer er dus een vroonhoeve geweest is, staan daarvan drie grenzen wel ongeveer vast, te weten: één zijde gevormd door de Bakenessergracht, de twee andere door het Spaarne. De Noordgrens ontbreekt vooralsnog. Tot de Koksteeg buigen Spaarne en Bakenessergracht naar elkaar toe, even ten Noorden van deze steeg buigen ze van elk aar weg. Het is niet aan te nemen dat men bij het aanleggen van een vroonhoeve de versterkingen hol laat lopen, zodat de plaats min of meer een diabolovorm verkrijgt; dit zou de weer baarheid ongunstig beïnvloeden, en is ook anderszins een on logische vorm. Wij zullen dus de Noordgrens van de vroon hoeve bij de Koksteeg moeten zoeken. De hoeken van Bake nessergracht met Koksteeg en Spaarne zijn nagenoeg recht, wat een normale vorm is voor een middeleeuwse verster king. De naar het Westen buigende arm van de Bakenessergracht is dan ontstaan bij de totstandkoming van de eerste omwalling 1245; men heeft toen een rondlopende gracht gegraven (tussen Nassaulaan en Bakenessergracht bij de volgende uit breiding, toen men een rechthoekige vorm nastreefde, ver graven) die bij de vroonhoeve aansloot. Als er geen vroon hoeve geweest is, dan heeft men zich bij het graven van die eerste omwalling nogal zonderling gedragen, door op een af stand van d; 200 m van het Spaarne te blijven, dat men elders wèl als stadsgrens wilde aanvaarden. Hoe het ook zij, men kan thans twee dateringen voor de Damstraat opstellen; de ene is: gelijktijdig met de stichting van de Vroonhoeve (waaruit voorts volgt, dat Haarlem zelf ouder moet zijn dan de Vroonhoeve), de andere luidt: gelijk tijdig met het aanleggen van de eerste omwalling; in beide geval len namelij k gelijktij dig met het graven van de Bakenessergracht. Het feit, dat er geen markante verbinding tussen Vroon hoeve en Markt bestaat zou verklaard zijn door het feit, dat de Markt dus ouder is dan de Vroonhoeve, en men van de Dam straat en een weg langs het Spaarne gebruik gemaakt zal heb ben, om deze hoeve te bereiken. Wij hebben nu al zo lang om de brij heen gedraaid, we zullen toehappen: hoe moeten wij ons Haarlems ontstaan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1953 | | pagina 75