- 32 - hooge eischen, want voor de kinderen stond in de school een emmer met drinkwater voorzien van haak met kroes, welk water werd gehaald uit de welpomp van het woonhuis, waar van de keuken ook aan het kerkhof grensde. Het drinkwater was uitgesproken geel van kleur. Later, toen de Dames Loomeijer de school betrokken, werden enkel de twee benedenlokalen in gebruik genomen en diende het bovenlokaal voor den gemeente-ontvanger, die er zijn zitdagen hield, en ook als lokaal waar de ijk en herijk plaats had. De burgerij moest dan ook het benedenlokaal passeeren tot groote vreugde der jeugd, die daardoor de noo- dige afleiding had. Ouders, die voor hun jongens het onderwijs op de school van Meester Retel onvoldoende vonden, zonden hen naar de school van Monsieur de Wii.de, tevens internaat, waar meer uitgebreid onderwijs werd gegeven en ook de Fransche taal werd onderwezen. Deze school bevond zich aan den Bloe- mendaalscheweg tegenover de buitenplaats De Nagtegaal, waar nu het gemeentehuis gevestigd is. Het perceel werd later aangekocht door de families Rietveld, Van Son en anderen. Thans is het als distributiebureau in gebruik. Aan het einde van de dorpsstraat stond een tol en 100 Meter verder aan het begin van den Bloemendaalscheweg een tweede tol. Hier bevond zich het tolhuis, waar de heer Tie- mens lange jaren als tolgaarder fungeerde, opgevolgd door den heer Kieviet, die zijn post moest neerleggen, omdat in 1912 de tollen gingen verdwijnen. In mijn verbeelding is het lente, want de hyacinthen bloeien en wanneer men de vensters opent, ademt men den bloemengeur in, daar overal langs wegen en binnenpaden de velden prijken met hun prachtige kleurschakeeringen. Zoo ook worden de terrassen der buitenplaatsen van hen, die den winter in Amsterdam doorbrachten met groote zorg vuldigheid in orde gebracht, de gazons weer verfraaid met schitterende mozaïekperken en in Lindenheuvel thans Overbeek de sparren gesnoeid en de blauw porceleinen vazen er tusschen geplaatst. In April en Mei betrekken de families weer hun buiten verblijven, dan wordt het levendig in het stille dorp, men

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 58