HET HUIS TE MANPAD De naam Manpad is in onze vaderlandse geschiedenis ver bonden aan twee wapenfeiten, de slag van 1304, waarin Witte van Haemstede de Vlamingen zou hebben ver slagen, en die van 8 Juli 1573, waarin de troepen van de Prins van Oranje onder Batenburg, die de stad Haarlem moesten ontzetten, door de belegeraars, de Spanjaarden, in de pan gehakt werden. Alleen de laatste gebeurtenis kan de kritiek der geschiedvorsers doorstaan, maar de slag van 1304, die volgens S. AmpzingI) zijn naam aan het Mannepad zou hebben geschonken, moet bij nadere onderzoekingen naar het rijk der legende worden verwezen. Immers, Witte van Haemstede, de in Holland zo populaire bastaardzoon van Floris V, heeft, nadat hij te Zand voort geland was en, komen de over de duinen, bij Haarlem als bevrijder door de inwoners was begroet, met behulp van de Kennemers en Friezen de Vlamingen, die nog niet zó noordelijk waren door gedrongen, bij Dordrecht verslagen, om daarna het belegerde Zierikzee te ontzetten2). De legende van de slag aan het Manpad van 1304, het eerst vermeld door de kroniekschrijver Johannes a Leydis, die door Robert Fruin iemand genoemd wordt 'die gaaren opsiert en verdichting met waarheid ineensmelt'3), is door latere geschiedschrijvers (Ampzing, Screvelius, Van Oosten de Bruyn) overgenomen, maar vooral bekend geworden doordat Prof. David Jacob van Lennep in 1817 ter plaatse een gedenknaald oprichtte, zowel gewijd aan de slag van 1573 als aan die van 1304. Deze David Jacob van Lennep woonde op het Huis te Manpad, een buitenplaats, ten Zuiden van de Manpadslaan gelegen met de hoofdingang aan de kant van de Herenweg of Heemsteedse straatweg en sedert 1767 eigendom van de familie Van Lennep. Over de oorsprong van het Huis te Manpad tasten wij enigszins in het duister. In de Morgenboeken van Rijnland, die in 1544 aanvangen en sedert 1600 geregeld zijn bijge houden, komt het niet voor, maar op 15 November 1560 vergunnen de Hoogheemraden aan Schout en Schepenen van Heemstede 'om de houten hoel ofte brugge leggende achter 't Manpadt in de Manpadtslaan', die vervallen en ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1954 | | pagina 74