en gegevens, dat dit zelfs voor een zo lang leven, als Dr Kre- lage beschoren is geweest, bewondering moet afdwingen. Hierin vinden wij o.a. de talloze variëteiten van de bolge wassen en andere planten, door hem door kruising of selectie verkregen. Zijn werk bleef niet tot tulpen en narcissen be perkt, maar ook op het gebied van gladiolen, hippeastrum, crinum, dahlia's, begonia's, gloxinia's, canna's, irissen kni- phorfia's, lupinen, peonia's en phlox, heeft hij tot verbete ring van het sortiment bijgedragen. Voerde zijn vader, J. H. Krelage, die 40 jaar voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is geweest, de Darwintulpen in Nederland in, hij heeft door talloze kruisingen de variatie veel verbeterd en door krui- singen van Darwintulpen met de Due van Tol, verkreeg lnj de zo populair geworden Mendeltulpen. Zijn nieuwe aan winsten behaalden meer dan 1000 getuigschriften van ver dienste in binnen- en buitenland en honderden eerste-klasse certificaten. Behalve ontelbare artikelen in de vakbladen, vinden wij een lijst van ongeveer 50 publicaties in binnen- en buiten landse tijdschriften. Vooral ook over de historie van de bloembollencultuur hebben wij zeer veel artikelen aan Dr Krelage te danken. Zijn medewerking aan de uitgaven van het 'Florilegium Harlemense', zijn verhandelingen over de pamfletten uit de tijd van de dwaze-tulpenhandel en last but not least zijn groot werk 'Drie eeuwen bloembollenexport' geven een schat van historische gegevens, die van grote, blij vende waarde zullen zijn. Op grond van deze grote verdiensten, als beoefenaar van de tuinbouw, werd hem op 10 Maart 1947 het Doctoraat Honoris Causa door de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen verleend en ik heb het als een eer beschouwd als zijn promotor te mogen optreden. Met dit alles is slechts een klein deel van het werk van Dr Krelage vermeld. Zijn werk, gedurende 28 jaren als voor zitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, waarvan hij daarna nog ruim 20 jaren ere voorzitter is geweest, heeft hem, niet slechts in Nederland, de mogelijkheid gegeven de bloembollencultuur mede tot grote welvaart te brengen, maar ook zijn werk op internatio-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 31