S. H. BRONGERSMA 9 Februari 1874—29 November 1956 Uit het huwelijk van Dr Hotse Brongersma en Aukje Sinia werden acht kinderen geboren. Drie zoons kozen een me dische loopbaan, terwijl twee dochters met doktoren trouw den. Het zesde kind uit dit huwelijk, Sjuk Hotse Brongers ma, op 9 Februari 1874 te Leiden geboren, bezocht de H.B.S. te Haarlem en studeerde te Amsterdam medicijnen. Op 25 Maart 1900 vestigde hij zich als huisarts te Bloemen- daal, waar hij ruim 36 jaar de practijk zou uitoefenen. Zijn bijzondere belangstelling ging uit naar de bacterio logie, waarin hij zich op het laboratorium van de Gemeente Haarlem verder bekwaamde. Al spoedig installeerde hij in zijn huis aan de Prof. van Vlotenweg een bescheiden labora torium. Toen hij in 1909 een huis aan de Bloemendaalseweg, hoek Potgieterweg liet bouwen, maakte hij van die gelegen heid gebruik om er een groter en zeer goed geoutilleerd laboratorium in te richten, waarin hij later steeds al zijn eigen onderzoekingen deed. Het laatste onderzoek verrichte hij ongeveer een week voor zijn dood, in verband met zijn eigen ziekte. In 1902 trouwde hij met Wilhelmina Francisca Klink hamer, die met haar optimisme en blijmoedigheid zijn eigen ernstige en wat gereserveerde karakter op een wondermooie wijze aanvulde. Arts uit roeping wijdde hij zich met de grootste zorg zaamheid aan zijn patiënten. Zijn gevoelig hart, zijn warm begrip voor de moeilijkheden van anderen, zijn verdraag zaamheid en gematigdheid waar het fouten van anderen gold, deden hem voor velen behalve de huisdokter een ge waardeerd vriend zijn. Onbuigzaam echter was hij waar het zijn medische be roepseer en de ethiek van zijn ambt betrof en hij schuwde het conflict niet wanneer men hem trachtte te bewegen tot iets dat hij daar mede in strijd achtte. Wanneer zijns inziens de volksgezondheid dit eiste schrok hij niet voor drastisch ingrijpen terug en dit was dan ook de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 53