Mr PETER HENDRIK FRANS BIJL DE VROE 8 Maart 1874—22 December 1956 Op 22 December 1956 overleed, diep betreurd door allen die het voorrecht hebben gehad hem te kennen, Mr P. H. F. Bijl de Vroe, oud-kantonrechter te Haarlem. Mr Bijl de Vroe werd geboren op 8 Maart 1874 te Zwolle. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit en promoveerde aldaar op 21 December 1899. Na eerst enige jaren werkzaam te zijn geweest als advocaat en procureur te 's-Gravenhage, werd hij op 18 December 1906 benoemd tot griffier van het kantongerecht te Harderwijk. Vervolgens is hij nog werk zaam geweest in Amersfoort, Purmerend en Haarlemmer meer, waarna hij in 1928 werd benoemd tot kantonrechter te Haarlem. Mr Bijl de Vroe was een voortreffelijk rechter. Zijn grote belangstelling in zijn medemens, gepaard aan een gedegen wetskennis, maakte dat zijn uitspraken met het grootste vertrouwen konden worden tegemoet gezien. Toen ik in Januari 1936 Mr Del Baere opvolgde als kan tonrechter, trof ik in Mr Bijl de Vroe een ambtgenoot zoals men zich niet beter kan voorstellen. Zijn evenwichtig karak ter, zijn onverstoorbaar goed humeur, zijn groot gevoel voor humor en last not least zijn bereidheid om altijd een ander van dienst te zijn, maakten de samenwerking met hem tot een genot. De oorlogsjaren waren moeilijk voor hem. Op een dag kwam een Duitse soldaat bij hem en vroeg mijn collega zijn handtekening te legaliseren. Mijn collega verwees hem naar zijn Ortskommandant. De soldaat ging weg, doch kwam terug met de mededeling dat deze Ortskommandant had ge zegd, dat hij bij de kantonrechter moest zijn. Mijn collega zeide toen, dat de Ortskommandant mogelijk een groter krijgsman was, doch dat hij meer wist van het Nederlandse recht. De Ortskommandant nam dit niet en mijn collega heeft enige weken gevangen gezeten. Hij kwam ongebroken uit de gevangenis, doch moest op 1 Juli 1942 zijn functie neer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 57