- 33 - Rijk en geparenteerd aan de eerste Haarlemse families hadden de Cousebants reeds lang aanzienlijke regerings functies kunnen vervullen, als zij het voorvaderlijk geloof niet trouw waren gebleven. Er kan niet genoeg de nadruk op gelegd worden, hoe veel oude Haarlemse geslachten als de Bans, de van Alkemades enz. de R.K. kerk nimmer heb ben verlaten. Zij leverden in hoofdzaak de priesters, die de kerkelijke organisatie in het verborgene herstelden en ver dere afval voorkwamen. De vijfde zoon van Francois Ba- rentsz. Cousebant, Josephus, die geboren werd in Juni 1633 en op 12 April 1695 overleed, was hier één van. In 1645 zond zijn vader hem met zijn broer Gerard naar Frankrijk, waar hij in het opvoedingsgesticht der Berulliaanse Oratorianen, genaamd 'l'Accadémie Royale de Juilly', een dorp in het bis dom van Meaux, werd opgenomen. Van 1651—1662 studeer de hij aan de universiteit van Parijs wijsbegeerte en theolo gie. Na zijn promotie en priesterwijding keerde Josephus Cousebant terug naar Haarlem, waar de begijnen van het Groot Begijnhof hem op 27 September 1662 tot hun pastoor verkozen. Óp 8 October 1671 werd hij pastoor van Haarlem, deken van het kapittel en aartspriester van Kennemerland. Als leider van de R.K. kerk in deze streek ontplooide hij grote activiteit. Wij willen slechts noemen de stichting van een nieuwe kerk van het Begijnhof, gewijd aan de H. Joseph, in 1669 op het Goudsmitspleintje. Mochten overheidsfuncties voor de kinderen van Frans Barentse Cousebant wegens hun geloof niet weggelegd zijn, in maatschappelijk aanzien stegen zij steeds hoger. Zo werd Mr Frederik Cousebant, gehuwd met Tecla Laekeman, ridder van Sint Michiel. Zij vermaagschapten zich ook met adellijke geslachten als Alckemade, Bönninghausen, Diert van Melissant enz. Adrianus Franciscus Cousebant, geboren te Haarlem op 20 Januari 1682 en overleden op 15 October 1757, koos zich immers op 27 September 1707 Catharina Emonds, vrouwe van Waspiek, tot echtgenote. Hun zoon Francois Bernhard Cousebant, heer van Waspiek enz., ge boren op 13 Augustus 1709 en overleden op 30 Januari 1759, was op zijn beurt gehuwd met Cenoveva van Alckemade. Het was Maria Catharina Emonds, vrouwe van Waspiek, als gemachtigde van haar man Adrianus Franciscus Couse-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 61