VAN DE SINT NICOLAASBRUG AF GEZIEN Een stukje Haarlem uit de zeventiende eeuw. De alleraardigste tekening, die U hierbij afgebeeld ziet, is van een onbekend XVIIde eeuwse meester, voorstellende: een gezicht op het Spaarne (Oost-zijde) met de thans niet meer bestaande Sint N icolaasbrug, bij de hoek van de Kou- denhorn. De brug ontleende haar naam aan de Sint N icolaaskapel, die in 1450 gesticht werd aan het einde van de Spaarnwouder straat, tussen de Amsterdamse Poort en de Houtmarkt. Die brug werd ook wel 'Coralenbrug' genoemd, naar de koralen in de kapel gezongen. Ook deze kapel is verdwenen. In 1580, het jaar waarin Willem de Zwijger zijn Apologie schreef, reed deze grote Oranje-Prins met zijn gevolg over dit bruggetje. Ter hoogte van deze brug had men een echo die zeer helder weerklonk. De zoontjes van de brouwers en natuur lijk ook van de andere buurtbewoners konden de verleiding niet weerstaan, in het voorbijgaan hun eigen stem even door de echo te laten weerkaatsen. Omdat de volwassen buurtbe woners hiervan veel overlast ondervonden werd in 1648 hier tegen een verbod uitgevaardigd. Nu ik het over de bewoners van deze buurt heb, ben ik beland op het punt, waar ik het over wilde hebben. Op dit gedeelte van het Spaarne, dat hier is afgebeeld, waren aan de Oostzijde zes van de 55 brouwerijen, die Haar lem in het midden der zeventiende eeuw telde, gevestigd. Van enkele zeventiende-eeuwse eigenaren uit die zes brouwerijen laat ik nu hier het een en ander volgen. Wij zien als eerste brouwerij 'de Zon', waarvan de 'bier- paal' duidelijk is te onderscheiden. Deze bierpaal diende zowel voor aanlegplaats van de waterschuiten als om het water met een hefboomsysteem naar de brouwerij te brengen. De brouwerijen mogen de lezer misschien minder bekend voorkomen, veie van de eigenaren kent U (althans behoorde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 67