- 51 - bezit voor de konijnenvangst verpacht zijnde opbracht, wat in de oude Republiek met haar slecht toezicht en oogluikend dulden neerkwam op het opstrijken van een vergoeding en het heimelijk toelaten van konijnen. 5 De konijnenstand ver minderde dan ook niet merkbaar. In de tweede helft der 17de eeuw waren achtereenvolgens duinmeiers van het Zwarte Veld: Kees Leene, Dirk Duijn en Reijer Reijerse. Dan volgt Dirk Koster, die het van de Grafelijkheid in pacht had gekregen, een lichaam dat sinds 1679 vele der nagelaten onroerende goederen der Brederoden onder zijn beheer had gebracht. De rechtsgeldigheid hiervan was voor betwisting vatbaar en de Staten van Holland en West-Friesland gaan er dan ook pas in 1722 toe over door de Gecommitteerde Raden in Den Haag verschillende dier be zittingen te doen verkopen: Tetterode, Aelbertsberg ende Vogelensang, Zandvoort, Velsen met Santpoort, Akendam, Bodegraven, Hillegom, Noordwijkerhout, om er enkele te noemen. Hierdoor waren de eigenaren der langs de rand der duinen gelegen buitenplaatsen in de gelegenheid hun bezit tingen met aanzienlijke duingebieden te vergroten. Ook Abraham Romswinckel, eigenaar van Elswout, in tweede echt gehuwd met Cornelia Debora Warin, grijpt deze kans aan. De Overveense schout, Abraham Mens, treedt op als zijn gemachtigde en koopt op 6 November 1722 voor allodiaal 'het Swarte Veld met sijn drie Eijnden', voor f 1.220,—, toen nog verpacht aan Dirk Koster. In de koopacte wordt de op pervlakte van dit enorme gebied niet vermeld. In het alge meen werden de duinen slechts met name opgegeven; dik wijls heetten ze dan nog naar de duinmeiers, die ze voor de konijnenvangst in pacht hadden! 'Belending en groote wer- 'den toevertrouwd aan elk Duinmeijer, en men liet het over 'aan de zorg van deezen, dat zijn naastgeleegen Gebuur niet 'zou violeeren de Limieten, binnen welke zijne voorzaaten 'hem altoos hadden voorgezegd, dat zijn Duin zou bepaald 'weezen'. 6 Als jaren later de grootte van het Zwarte Veld ter sprake komt, wordt die opgegeven als 75 morgen, en als 450 morgen, maar ook als 1411 en 962 morgen. Ook de opgave in morgens zegt weinig. Welke soort werden bedoeld? Hele of 'gevouwen' morgens, welke laatste van de eerstgenoemde het dubbel uitmaken? Koper noch verkoper kenden de precieze belendingen. Ten Zuiden dacht men het Zwarte Veld te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 81