- 57 - oud, in November 1794. Een negental jaren blijven zijn kin deren en erfgenamen in de onverdeelde boedel. Dan ver koopt zijn dochter haar aandeel in Elswout aan haar broeder Jacob Boreel (1777—1833), Minister-resident aan het Hof der beide Siciliën. De revolutie van 1795 had een andere klasse van personen, met geldhandel rijk geworden, op de voorgrond gebracht. Daartoe behoort ook Willem Borski I (1765—1814), make laar en later koopman, in 1790 gehuwd met Johanna Jacoba van de Velde. Met Van Brienen, Hope, Muilman en Willink, behoorde hij tot de rijksten van Amsterdam, met een geschat jaarinkomen van 10Ó.000 francs, een bedrag toen door nie mand overtroffen.il Elswout, dat reeds enkele jaren onbe woond had gestaan en in verval verkeerde, werd door hem op 7 November 1805 gekocht van Hendrik Storm, optredend als gemachtigde van Boreel, die te Napels verbleef. Na Borski's dood in 1814 wordt o.m. het Zwarte Veld zijn echt genote toebedeeld. Sinds Franse troepen in 1795 gelegerd m de zeedorpen en elders in en langs de duinen, er, evenals de plaatselijke bevolking, een schier onbeperkte jacht hadden uitgeoefend, was het konijn vrijwel uitgeroeid. Om deze gun stige toestand te bestendigen, gelast Koning Willem I bij besluit van 25 November 1827 (Stbld. 54) alle duingronden in Noord-Holland konijnloos te houden, om 'eens en voor altijd de klagten en bezwaren te zien eindigen, waarvan 's Lands archieven sedert onheugchelijke tijden zonder tus- schenpozing vervuld zijn'. Zeer waarschijnlijk heeft dat zo voortgeduurd tot circa 1847. Voordien althans zijn geen jachtboeken bijgehouden, die van konijnenvangsten melding maken. De Heer Willem Borski II (1799—1881), in 1846 zijn moeder in het gehele bezit van Elswout c.a. als eigenaar opgevolgd, jaagde zelf niet en een jaar later wordt de ganse duinjacht van Elswout, waar onder dan nog niet begrepen zijn het 'Jachtduin' onder Bloe- mendaal en het duin 'De Punt' onder Zand voort, voor zes jaren verpacht aan de Heer J. H. Croockewit, makelaar in suiker te Amsterdam, de zwagers H. P. van Heukelom en P. R. Planteau, welke laatste van 1833 tot 1848 'Bloemen- heuvel' te Overveen bezat 12, en Jan van der Vliet, welk gezelschap zich later nog de Heren Thomas Wilson, MPT. Prévinaire, wonende op het huis 'Nijverveld' aan de Zijlweg

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 89